آرتروز مچ دست

در آرتروز مچ دست، بافت غضروفی پوشاننده مفصل، به‌ دلیل التهاب یا به‌ دلیل جراحت یا فشار مکرر دچار آسیب می‌شود.

آرتروز مچ دست

غضروف‌ها در ناحیه مچ بسیار نرم و لغزنده هستند که فضای بین استخوان‌ها را پوشانده‌اند. هنگامی که استخوان‌ها حرکت می‌کنند مفصل‌ها باعث کشیده شدن استخوان‌ها می‌شوند و از ساییدگی آن‌ها برروی یکدیگر جلوگیری می‌کنند. این غضروف‌ها نقش ضربه‌گیر دارند و از استخوان‌ها محافظت می‌کنند. شایع‌ترین علائم آرتروز مچ دست درد و سفت شدن مفاصل، تورم مچ دست، کم شدن قدرت مچ دست، شنیدن صدای تق تق هنگام حرکت مفصل و… است. این علائم در آرتروز دست به اندازه‌ای شدید می‌تواند باشد, که حتی انجام ساده‌ترین کارهای روزانه, مانند بلند کردن اجسام, حرکت دادن دست, نوشتن و تایپ کردن با درد همراه باشد.

 آسیب دیدگی و از بین رفتن تدریجی غضروف‌ها می تواند سبب آرتروز مچ دست شود. آرتروز مچ دست نسبت به اندام‌های دیگر کمتر پیش می‌آید، چون مفصل در این ناحیه وزن کمتری را تحمل می‌کند. آرتروز در ناحیه مچ اغلب به دنبال ضربه‌هایی که به مچ وارد می‌شود یا در اثر شکستگی‌های استخوان مچ ایجاد می‌شود.

علل آرتروز مچ دست

در آرتروز مچ دست، بافت غضروفی پوشاننده مفصل، به‌ دلیل التهاب یا به‌ دلیل جراحت یا فشار مکرر دچار آسیب می‌شود. زمانی که غضروف از بین می‌رود یا نازک می‌شود، استخوان‌ها برروی هم ساییده شده و این ساییدگی، موجب درد، سفتی و محدودیت غیرطبیعی حرکت مفصل می‌شود.

درمان آرتروز مچ دست

درمان آرتروز مچ دست با معاینه دقیق پزشک ارتوپد متخصص آسیب‌های مچ و دست امکان‌پذیر است. پزشک متخصص به کمک تصاویر اشعه ایکس و ام آر آی می‌تواند ناحیه‌ای که دچار این عارضه شده‌است را تشخیص دهد.

بهترین راه برای درمان، آموزش دادن به بیماران است. زمانی که افراد آرتروز را درک می‌کنند، می‌توانند در زندگی روزمره خود تغییراتی بوجود آورده و درد آرتروز خود را کنترل کنند تا فشار وارده بر مفصل کاهش یابد. انجام فیزیوتراپی در جلوگیری از تشدید درد بسیار مؤثر است. همچنین استفاده از آتل یا مچ بند‌های مخصوص باعث از بین رفتن تنش از مچ می‌شود.

اگر شدت درد رفته رفته بیشتر شد، استفاده از داروهای غیراستروئیدی و ژل‌های ضد ورم که توسط پزشک متخصص تجویز می‌شود از شدت درد می‌کاهد و اثرات جانبی ندارند. جراحی در مواردی نیاز است که درد آرتروز حاد باشد و با روش هایی که ذکر شد، درد کمتر نشود.

درمان دستی آرتروز مچ دست

در روش دستی سعی می‌شود که قابلیت حرکت مفصل مچ دست با انجام یک حرکت مخصوص و وارد کردن نیرو بر روی مفصل، به طور کامل بازیابی شود. ممکن است این کار در شرایط بی‌حسی موضعی یا بیهوشی عمومی بیمار انجام شود، زیرا حرکت دادن مچ دست بعد از آنکه به مدت طولانی بی‌حرکت بوده و مفصل آن دچار چسبندگی شده است، می‌تواند با درد شدیدی همراه باشد.

طب سوزنی

طب سوزنی می‌تواند درد دست و درد مچ دست را تا حدودی درمان نماید. استفاده از این روش باعث افزایش گردش خون و رفع اسپاسم عضلات می‌شود.  افزایش گردش خون در نتیجه استفاده از روش‌های طب سوزنی موجب رسیدن خون تازه و اکسیژن بیشتر به محل آسیب‌دیده شده و باعث بهبودی هر چه سریعتر درد می‌شود. همچنین بعضی از نقاط بدن که طب سوزنی بر آنها تمرکز دارد، در برطرف کردن درد تأثیر زیادی دارند.

دیدگاه خود را بنویسید