آرتروز ستون فقرات

آرتروز مفصل زانو

اسپوندیلوز یک بیماری است که در اصطلاح به آن آرتروز ستون فقرات گفته می‌شود و مرکز تاثیرگذاری آن برروی ستون فقرات است. این عارضه بر اثر فرسودگی ستون فقرات رخ می‌دهد در نتیجه افزایش سن یکی از علل اصلی ابتلا به این بیماری است زیرا با بالاتر رفتن سن به تدریج مهره‌ها، رباط‌ها، مفاصل و ستون فقرات دچار فرسودگی می‌شوند و این یک امر طبیعی است.

این بیماری ممکن است تمام یا بخشی از ستون فقرات را تحت تاثیر قرار دهد و علائم آن بستگی به این دارد که کدام قسمت از ستون فقرات درگیر شده است. این علائم می‌توانند بسیار خفیف یا بسیار حاد باشند و گاهی اوقات ممکن است باعث ناتوانی فرد شود.

علائم آرتروز ستون فقرات
 1. ممکن است تعادل خود را از دست دهید.
 2. گردن یا شانه‌ها ممکن است دچار بیحسی شوند.
 3. دست‌ها، شانه و انگشتان دچار درد می‌شوند.
 4. احساس درد در ناحیه پشت سر
 5. ایجاد محدودیت در حرکت دادن گردن
علائم بخش میانی کمر
 1. در میانه کمر و بخش بالایی آن درد احساس می‌شود.
 2. پس از خواب در بخش میانی کمر سفت خواهد شد.
 3. هنگام خم شدن و یا کشیدن کمر احساس درد خواهید کرد.
علائم بخش پایینی کمر
 1. احساس درد به هنگام راه رفتن
 2. ایجاد بیحسی، گزگزشدن در بخش پایینی کمر بخصوص پا و ران‌ها
 3. ایجاد درد عصب سیاتیک که ممکن است بصورت خیلی شدید یا ملایم در پاها احساس شود.
علل آرتروز ستون فقرات

همانطور که گفتیم یکی از دلایل اصلی اسپوندیلوز یا آرتروز ستون فقرات افزایش سن است. زمانی که جوان‌تر هستیم برای انجام فعالیت‌های روزانه فشار زیادی به بدن خود وارد می‌کنیم و این امر باعث می‌شود زمانی که پیر می‌شویم ستون فقرات دچار فرسودگی شوند و در ساختار آن‌ها تغییرات ایجاد شود که نتیجه آن ابتلا به آرتروز ستون فقرات است.

اولین قسمت از ستون فقرات که دچار آسیب می‌شود دیسک‌های بین مهره‌ای هستند. در حقیقت این عارضه ابتدا از ناحیه کمر شروع می‌شود سپس با بالا رفتن سن قسمت‌های دیگر ستون فقرات درگیر می‌شوند.

همچنین عوامل ژنتیکی می‌تواند یکی از دلایل ابتلا به این عارضه باشد. ممکن است فرد مستعد فرسایش بیش از حد مفصل و دیسک کمر باشد و اگر یکی از افراد خانواده دچار این مشکل بوده، ممکن است به فرد دیگر خانواده هم به ارث برسد. از دیگر دلایل بروز این بیماری مصرف سیگار است که بر روی دیسک کمر تاثیر منفی گذاشته و می‌تواند باعث از بین رفتن سریع آن می‌شود.

درمان آرتروز ستون فقرات

در مرحله اول بیمار باید به اندازه کافی استراحت کند تا فشار بر روی ستون فقرات کاهش یابد و از انجام فعالیت‌های سنگین که باعث تشدید درد خواهند شد خودداری کند. مصرف داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی نیز به کاهش درد و التهاب کمک خواهند کرد.

دکتر نوید حسین‌زاده متخصص طب فیزیکی و توانبخشی روش‌های مختلفی از جمله درمان دستی، ماساژ درمانی، لیزرتراپی و طب سوزنی را برای درمان آرتروز ستون فقرات بکار می‌گیرد که هرکدام از این روش‌ها به نوبه خود تاثیر بسیار زیادی در درمان خواهند داشت.