دیسک کمر

بسیاری از افراد در سنین مختلف دچار دیسک کمر و کمر درد می‌شوند. ستون فقرات ما از ۲۶ مهره تشکیل شده و بین این مهره‌ها دیسک‌های انعطاف‌پذیری به نام دیسک بین مهره‌ای قرار دارد که مهره‌ها را از یکدیگر جدا می‌کند. اگر هر کدام از این مهره‌ها از قسمت عقب دچار فتق و یا بیرون‌زدگی شوند فرد دچار دیسک کمر خواهد شد و این بیرون‌زدگی به نخاع و رشته‌های نخاع آسیب جدی رسانده در نتیجه باعث درد در ناحیه کمر و فشار بر روی پاها می‌شود.

از علائم این بیماری می‌توان به گرفتگی عضلات و ایجاد درد در ناحیه پشت ران و ساق‌پا اشاره کرد. اگر دیسک کمر درمان نشود، در مراحل پیشرفته بر روی عصب پا اثر گذاشته و باعث بیحسی آن می‌گردد. این عارضه ممکن است در سنین مختلف ایجاد شود اما در افراد بالای ۴۵ سال بیشتر دیده می‌شود. مراقبت از ستون فقرات از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بوده درحالیکه افراد بسیاری به دلیل عدم احتیاط و مراقبت از ستون فقرات خود از درد ناحیه کمر گله دارند.

یکی از راهکارهای مراقبت از ستون فقرات، ورزش کردن مداوم به روش صحیح است. ورزش به بهبودی ستون فقرات آسیب دیده و توانبخشی آن می‌تواند کمک شایانی کند. گرچه درمان دیسک کمر در افراد مختلف متفاوت است اما با چند راهکار ساده می‌توان کمی به درد بهبودی بخشید. به عنوان مثال حالت نشستن خود را اصلاح کنید. ستون فقرات بطور طبیعی یکسری منحنی‌های طبیعی دارد و اگر حالت نشستن طوری باشد که ستون فقرات انحنای خود را از دست دهد دچار مشکل خواهید شد. همچنین استفاده از ماساژ گرما و گرما درمانی، جریان خون را افزایش داده و باعث رسیدن مواد غذایی لازم به ماهیچه‌ها جهت بهبودی خواهد شد.

در موارد شدیدتر اگر بیرون‌زدگی دیسک بسیار بزرگ باشد، ممکن است باعث فلج شدن اندام‌های تحتانی و یا از دست دادن کنترل در دفع ادرار و مدفوع شود.در چنین مرحله‌ای حتما به پزشک متخصص طب فیزیک و توانبخشی مراجعه نمایید. در مقاله درمان دیسک کمر به بررسی راهکارهای درمان این بیماری از دیدگاه دکتر نوید حسین زاده پرداخته‌ایم.