پوکی استخوان

پوکی استخوان یا استئوپروز بیماری است که در اثر تخریب بافت استخوان و کاهش توده استخوانی بوجود می‌آید.به عبارتی به ضعیف و شکننده شدن استخوان ها که یک افتادن یا یک تنش خفیف مانند خم شدن یا سرفه ،می تواند باعث شکستگی آن ها شود، پوکی استخوان گفته می شود.
شکستگی‌های مرتبط با پوکی استخوان، اغلب در لگن، مچ دست یا ستون فقرات رخ می‌دهد. پوکی استخوان زمانی اتفاق می‌افتد که، تولید استخوان جدید با حذف استخوان‌های قدیمی همراه نباشد.

علائم پوکی استخوان
 1.  درد پشت و کمر، ناشی از یک مهره شکسته یا کج شده
 2. کاهش همیشگی و مداوم قد
 3. کمر خم شده
 4. شکستگی استخوان که خیلی راحتتر از حد انتظار، اتفاق افتاد
 5. وجود استروژن کم در زنان
 6. وجود تستوسترون کم در مردان
 7. دیگر اختلالات هورمونی
 8. کمبود کلسیم
 9. کمبود ویتامین D
 10. شیوه زندگی کم تحرک
 11. شرایط تیروئیدی
 12. سیگار
 13. داروها
 14. شرایط پزشکی
علل بیماری پوکی استخوان

این بیماری در دوران یائسگی زنان بسیار شایع است زیرا در این دوران استروژن بسیار در بدن زنان کم می‌شود. همچنین کمبود مواد معدنی مانند کلسیم، پروتئین، ویتامین دی و استعمال دخانیات مانند سیگار باعث پوکی استخوان می‌شود. در شرایط کمبود مواد معدنی در رژیم غذایی، بدن این کمبود را از بافت‌های استخوانی می‌گیرد و این کار در طول زمان باعث فقر استخوان‌ها از لحاظ مواد معدنی و در نتیجه پوکی استخوان می‌گردد. همچنین با بالا رفتن سن تخریب بافت استخوانی بیش از ساخت آن می‌شود و با گذشت زمان و در دوران کهنسالی این عارضه بروز می‌کند. برخی از بیماری‌ها مثل پرکاری تیروئید، کم‌کاری غدد جنسی، آرتریت روماتوئید، بیماری کوشینگ و دیابت و مصرف برخی داروها مثل کورتن و لووتیروکسین ، فورزماید، هپارین، فنیتوئین نیز در طول زمان باعث پوکی استخوان می‌گردند. عوامل دیگری نیز مثل کم‌تحرکی یا کمبود وزن بیش از ۱۰٪ نسبت به وزن دوران جوانی یا بی‌ام‌آی کمتر از ۱۹، عوامل وراثتی و اعتیاد به الکل باعث پوکی استخوان هستند. باور بر این بود که مصرف بیش از اندازه کافئین از فاکتورهای خطر است اما تحقیقات تازه نشان می‌دهد ارتباط زیادی بین استئوپروزی و مصرف کافئین وجود ندارد.