درد پشت زانو چگونه به وجود می‌آید؟

درد پشت زانو به ناراحتی یا درد در پشت مفصل زانو گفته می‌شود. این درد و سوزش زانو می‌تواند در اثر حرکت به وجود آمده و یا در حالت ثابت زانو نیز وجود داشته باشد و همچنین می‌تواند تا حدی شدید شود که حرکت زانو را محدود کند. توصیف افراد مختلف از درد پشت زانو عبارت از ناراحتی، التهاب، گرما و احساس سوزش، گرفتگی، درد و ورم پشت زانو می‌باشد.

درد پشت زانو می‌تواند یکی از علائم شایع برای کیست بیکر بوده و یا حتی نشانه‌ای از ترومبوز عمیق وریدی (لخته خون در پا) باشد. بنابراین بسیار مهم است که در هنگام دیدن علائم این بیماری هرچه سریع‌تر به پزشک مراجعه کنید.

 

عوامل ایجاد درد پشت زانو

گرفتگی عضلات پا

گرفتگی عضله می‌تواند موجب درد زانو شود، اما معمولا در یک عضله ایجاد می‌شود. درد زانو ناشی از گرفتگی، معمولا در همسترینگ یا کشاله ایجاد می‌شود.

کیست بیکر

کیست بیکر ناشی از فشار بیش از حد در پشت مفصل زانو است و می‌تواند منجر به انباشت مایع در پشت زانو شود. آرتروز یا آسیب زانو می‌تواند خطر ابتلا به این بیماری را افزایش دهد. از علائم بسیار شایع این بیماری می‌توان به درد در زانو و یا پشت زانو، تورم در پشت زانو و مشکل خم شدن زانو اشاره کرد. این علائم می‌توانند با افزایش فعالیت بدتر شوند.

پارگی مینیسک زانو

آسیب رایج دیگر که باعث این نوع از درد می‌شود، پارگی مینیسک است. مینیسک یک غضروف است که مفصل زانو را‌تراز می‌کند و شبیه یک بالشتک عمل می‌کند. قسمت پشتی ران یک دسته عضله دارد که به آن عضلات پشت ران (همسترینگ) می‌گویند. در حین خم کردن زانو یا انجام حرکاتی که ناگهان سرعت حرکت افزایش یا کاهش یابد، ممکن است عضلات پشت ران آسیب ببینند و باعث درد شوند. صدماتی که در حین حرکات خاص یا ورزش‌ها به استخوان وارد می‌شود، مانند شکستگی یا در برخی موارد آسیب به عصبی که از پشت زانو می‌گذرد، می‌تواند باعث این ناراحتی شود.

التهاب مفاصل

شرایطی مانند التهاب مفاصل که ناشی از انحطاط یا دلایل دیگری است، می‌تواند منجر به تغییر ساختار استخوان شود. این عامل می‌تواند باعث ایجاد درد در مفصل زانو و اطراف آن شود. این درد با تورم و سفت شدن پشت زانو همراه است.

التهاب تاندون

ساختارهایی به نام تاندون وجود دارند که در سر ماهیچه‌های اصلی و وصل‌کننده قرار دارند. تاندون‌هایی که به ماهیچه‌های پشت ران و ماهیچه‌های ساق پا وصل می‌شوند، در پشت مفصل زانو قرار دارند. هنگامی‌که این تاندون‌ها متورم می‌شوند، پشت زانو درد می‌گیرد. محل‌هایی که التهاب تاندون رخ می‌دهد عبارتند از: التهاب تاندون عضلات دو سر ران، التهاب تاندون ماهیچه‌های پشت زانو و التهاب تاندون گاسترو که در پشت ساق پا واقع شده است.

 

 

علائم همراه با درد پشت زانو

این درد معمولا همراه با علائم دیگری ظاهر می‌شود که به علت اصلی آن مانند یک بیماری، اختلال یا عارضه بستگی دارد. علائم این بیماری می‌توانند شامل تورم یا ادم (خیز)، التهاب و قرمزی و همچنین درد باشند. اگر شما همراه با درد پشت زانو علائم دیگری را نیز تجربه می‌کنید، حتما با پزشک خود آن ها را در میان بگذارید. این اطلاعات می‌توانند به تشخیص پزشک کمک کنند.

درد پشت زانو می‌تواند همراه با علائم دیگری نیز ظاهر شود که به برخی از آن ها در زیر اشاره شده است :

 • عدم توانایی قرار دادن وزن بر روی زانو
 • احساس درست به هنگام صاف کردن پا
 • کاهش تحرک و دامنه ی حرکتی زانو
 • گرفتگی و خشک شدگی
 • تورم و التهاب

درد پشت زانو

 

علائم جدی که می‌توانند نشان دهنده ی یک عارضه ی خطرناک باشند :

در برخی از موارد، درد پشت زانو همراه با علائم خاص دیگری ظاهر می‌شود که نشان دهنده ی یک عارضه خطرناک می‌باشند. در صورت مشاهده ی این علائم باید بلافاصله برای بیماری خود به اورژانس پزشکی مراجعه شود. علائمی‌که می‌توانند نشان دهنده ی یک عارضه ی جدی و خطرناک باشند عبارت اند از :

 • ایجاد کبودی بر روی پشت زانو و یا ساق پا
 • دشواری در تنفس
 • قرمزی در پشت زانوی یک پا
 • احساس گرما در پشت زانوی یک پا
 • تورم دردناک در پشت زانو یا ساق پا

به یاد داشته باشید که‌ترومبوز عمیق وریدی معمولا در ساق پا ایجاد می‌شود ولی می‌تواند در مناطق دیگری نیز به وجود آید.

 

 

تمریناتی برای رفع درد پشت زانو

برای اینکه دوباره بتوانید حرکات آزاد انجام دهید و از آسیب بیشتر زانوی خود جلوگیری کنید، فیزیوتراپی و ورزش‌های خاصی که توسط متخصص طب فیزیکی آموزش داده می‌شود را برای درمان دنبال کنید.

 1. ۱٫ بر روی پشت دراز بکشید و پاها را صاف کنید؛ پنجه پاها را به سمت جلو و عقب حرکت دهید تا کشش را در ساق پای خود حس کنید. سپس پاشنه پاها را حرکت دهید تا زانوها بالا بروند، آن ‌قدر که زانوها خم شوند و پاشنه‌ها به بدن نزدیک شوند.
 2. ۲٫ روی معده بخوابید و پاها را صاف کنید، زانوها را به سمت بدن خم کنید، زانوها را در این حالت نگه دارید و دوباره آن‌ها را صاف کنید. می‌توان در این روش از وزنه استفاده کرد، اما این کار باید تحت نظارت انجام شود.
 3. ۳٫ بایستید و پای خود را از پشت بالا ببرید تا زانو خم شود، قوزک پا را نگه دارید و پاشنه پا را به پشت خود بمالید. برای چند ثانیه این حالت را حفظ کنید و سپس پا را رها کنید. در اینجا نیز می‌توان از وزنه استفاده کرد. توصیه می‌شود برای این کار با یک متخصص زانوی مجرب مشورت کنید.

 

عمل جراحی برای درمان درد پشت زانو

در برخی از بیماری‌های خاص (زمانی که علل به وجود آورنده درد ضایعات ارگانیک، عفونی، کیستی و التهابی است) انجام عمل جراحی ضروری است. انتخاب نوع عمل جراحی به استخوان‌های درگیر و میزان آسیب دیدگی استخوان بستگی دارد. تشخیص نوع و شدت آسیب دیدگی توسط دکترمهدی مویدفر، به عنوان متخصص جراحی زانو صورت می‌گیرد.

 

دیدگاه خود را بنویسید