درمان آرتروز زانو

درمان آرتروز زانو

knee arthritis

هنگامی که سن بالا میرود، به علت افزایش فشارهای وارده بر مفصل و نیز از دست رفتن مقادیر زیادی از مواد معدنی و کلسیم در بدن، مفاصل به سوی تخریب شدن پیش میروند. این تخریب شدن عبارت‌است از کم شدن فاصله ی مفصلی و ساییده شدن سطوح مفصل به هم دیگر. بعد از اینکه این تغییرات در مفاصل به وجود آمد، علایم آرتروز در مفصل بروز میکند که تحت بیشترین فشار است. به طور مثال اکثر افراد در جامعه، به آرتروز زانو دچار میشوند. با درمان نکردن زانو، علایم به سمت مفاصل بالاتر مثل کمر پیش رفته و باعث ایجاد درد و تغییر شکل نیز در آن ناحیه میشود.

درمان آرتروز زانو با تزریق مفصل

تزریقات داخل مفصلی زانو یکی از روشهای رایج کنترل درد و بهبود عملکرد در مبتلایان به آرتروز به شمار می رود. این درمانها معمولا به‌عنوان خط اول درمان محسوب نمی شوند اما در بیمارانی که علائم بیماری در آن‌ها با روشهای فیزیکی، تمرین درمانی و داروهای ضد درد و التهاب خوراکی و موضعی بهبود نیافته، می توانند مفید و موثر باشند..
این داروهای تزریقی با کاهش التهاب در مفصل، علایم بیماری آرتروز را تسکین می دهند.

 درمان درد زانو با لیزر

بیشتر بیمارانی که به کلینیک لیزر طب فیزیکی مراجعه می کنند، از بیماری آرتروز رنج می برند. آرتروز بیماری تخریب مفاصل است. این بیماری مشکلات زیادی برای بیماران ایجاد می کند. بسیاری از بیماران تزریقات متعدد کورتیکواستیروئید برای درمان درد زانو داشته اند. بسیاری از بیماران آرتروزی و درد زانو، سابقه مصرف طولانی مدت مسکن ها را دارند. برخی نیز درمانهای طب فیزیکی و فیزیوتراپی دریافت کرده اند. همینطور بیمارانی دیده می شوند که تنها راه درمان بیماری خود را تعویض مفصل زانو می دانند.

درمان با لیزر باید بطور منظم و به شکل ۱ الی ۲ بار درروز و یا طبق نظر پزشک صورت پذیرد. لیزر درمانی بر روی ضایعاتی که نیاز به جراحی دارند نیز اثر مثبت می گذارد و درصد پاسخ دهی عمل جراحی را بالا می برد. لیزر درمانی هم بصورت درمان منفرد و هم به شکل درمان تکمیلی همراه با سایر روش‌های درمانی قابل استفاده است . لیزر درمانی را می توان در کمر درد،‌ درد گردن، بیرون زدگی دیسک فقرات، دردهای عضلانی، ‌آرتروز، کشیدگی تاندون ها، سندرم تونل کارپ ، پیچ خوردگی مفاصل ،آسیب های ورزشی و ....‌ بکار برد.

برای درمان کامل آرتروز و پیشگیری از پیشرفت این بیماری بهتر است وزن خود را کاهش دهید و عضلات اطراف مفصل خود را با تمرینات درست تقویت کنید تا فشار اضافی از روی زانو های شما برداشته شود.

درصد زیادی از بیماران درمان شده با لیزر برای درد آرتروز زانو بهبودی قابل توجهی پیدا می کنند. بیشترین درصد بهبودی پس از یک ماه درمان مشاهده می شود. برخی بیماران نیاز به یک جلسه درمان در هفته و به‌مدت چندین هفته دارند. بیمار بهتر است بمدت ۴ تا ۵ هفته فعالیت خود را محدود کرده و دستورات متخصص طب فیزیکی را رعایت کند. اکثریت بیماران آرتروز از درمان با لیزر راضی هستند.