درمان دیسک کمر

درمان دیسک کمر - دکتر نوید حسین زاده

درمان دیسک کمر

herniated disk

دیسک کمر عارضه ای است که در اثر وارد شدن فشار زیاد یا ضعیف شدن عضلات کمر در اثر بالا رفتن سن ممکن است به وجود آید. مهم‌ترین علامت آن درد می باشد. درد معمولا در قسمت پشت بدن و پا بروز می کند. راه‌های درمان دیسک کمر شامل روش های بدون جراحی و جراحی می باشد. البته درمان دیسک کمر با جراحی بسته و باز فقط در صورتی که سایر درمان‌ها موثر نباشد از سوی پزشک متخصص ستون فقرات تجویز می شود.

راه ها و روش های درمان

۱- درمان بدون جراحی

برخی از داروهای مورد استفاده در درمان دیسک کمر عبارتند از:

مسکن های بدون نسخه: معمولاً برای تسکین درد های خفیف و متوسط مورد استفاده قرار می‌گیرند.

مسکن های قوی تر: اگر با استفاده از مسکن های بدون نسخه درد شما تسکین پیدا نکرد ممکن است پزشک مسکن های قوی تری را برای شما تجویز کند. خواب آلودگی، تهوع، گیجی و یبوست از جمله عوارض جانبی احتمالی این گونه دارو ها هستند.

داروهای مخصوص آسیب های عصبی: این دارو ها نسبت به مسکن های قوی عوارض جانبی کمتری دارند لذا تمایل برای تجویز آنها بیشتر است.

پزشکان می توانند حرکات و وضعیت هایی را به شما یاد بدهند که شما بتوانید به کمک آنها درد ناشی از فتق دیسک بین مهره های خود را به حداقل برسانید. ممکن است پزشکان موارد زیر را به شما توصیه کنند:

  • استفاده از گرما و یا سرما
  • حرکات کششی
  • تحریک الکتریکی
  • استفاده کوتاه مدت از اورتز های حمایتی در گردن و کمر

۲- عمل جراحی

تعداد اندکی از افراد مجبور به انجام عمل جراحی دیسک کمر می شوند. ممکن است پزشک بعد از امتحان کردن شش هفته روش های درمانی معمول و جواب نگرفتن به سراغ عمل جراحی برود به خصوص اگر موارد زیر به صورت تدریجی در حال بدتر شدن باشند:

  • بی حسی و ضعف
  • اشکال در ایستادن و راه رفتن
  • از دست دادن کنترل مثانه و روده

در بسیاری از موارد با عمل جراحی تنها بخش بیرون زده دیسک کمر خارج می شود. با این حال در مواردی بسیار نادر پزشک مجبور به حذف کامل کل دیسک می شود. در این حالت از تجهیزات مخصوصی برای ثابت کردن مهره ها استفاده می شود. در مواردی بسیار نادر ممکن است جراح از دیسک های مصنوعی استفاده کند.