درمان پارگی مینیسک زانو

پارگی مینیسک زانو

درمان پارگی مینیسک زانو

 

ورزش کردن همیشه برای بدن مفید نبوده و در بعضی موارد باعث آسیب رساندن به بدن هم خواهد شد. یکی از نواحی بدن که بیشترین آسیب پذیری را در مقابل ورزش دارد زانوان است. زانو متشکل از یک مفصل لولا مانند بوده که قسمت فوقانی را استخوان ران و قسمت پایینی آن را استخوان درشت نی پوشش می‌دهد. مینیسک‌ها دیسک‌هایی به شکل C هستند که وظیفه حفاظت از زانوها، افزایش نرمی مفصل، انتقال و پخش نیروهای وارده به زانو و ... را به عهده دارند.

یکی از آسیب‌های شایع زانو، پارگی مینیسک است که بیشتر ورزشکاران و یا کودکان به دلیل اینکه ورزش را از سنین پایین شروع کرده و افراد بالای ۳۰ سال به دلیل ضعیف شدن تدریجی مینیسک دچار آن خواهند شد. همانطور که در مقاله آرتروز زانو به خشکی و ساییدگی مفاصل اشاره کردیم باید بگوییم که افرادی که دچار آرتروز زانو هستند نیز ممکن است دچار پارگی مینیسک زانو شوند.

قسمت بیرونی مینیسک خون کافی در خود ذخیره داشته و زمانی که مینیسک دچار پارگی می‌شود خود به خود بهبود می‌یابد اما زمانی که بخش داخلی مینیسک پاره می‌شود به طور خودکار ترمیم نخواهد شد. مینیسک‌ها به صورت‌های مختلفی پاره شده و با توجه به شکل پارگی مینیسک و اینکه کدام قسمت آن دچار پارگی شده است، به انواع مختلف از جمله طولی، عرضی، شاخی و یا ترکیبی از موارد گفته شده دسته بندی خواهد شد.

زمانی که مینیسک پاره می‌شود، صدای از جا در آمدن آن ما بین مفاصل شنیده خواهد شد. افرادی که دچار پارگی مینیسک می‌شوند هنگام ایستادن و یا زمانی که زانوی خود را صاف نگه داشته دچار درد شده و یا ممکن است درد بطور خفیف باشد و فرد بدون هیچگونه مشکلی به فعالیت‌های خود ادامه دهد. از علائم دیگر این پارگی می‌توان به ایجاد ورم، قفل شدن زانو، ایجاد مشکل در حرکت دادن زانو و ... اشاره کرد.

درمان پارگی مینیسک زانو

اولین اقدام برای درمان پارگی مینیسک استراحت کافی، گذاشتن یخ و بالا نگه داشتن زانوها به سمت بالا است. برای راه رفتن از چوب‌های زیربغل باید استفاده کرد تا وزنی از بدن به زانوها تحمیل نشود. همچنین باید زانوها را به سمت بالا نگه داشت تا از ورم آن کاسته شود. در مرحله بعد میتوان داروهای ضدالتهاب و غیر استروئیدی طبق نظر پزشک مصرف نمود.

یکی دیگر از روش‌های مهم در بهبود پارگی مینیسک، طب فیزیکی است. طب فیزیکی درد زانو را کاهش داده و سبب پایداری و حرکت بیشتر زانو خواهد شد. متخصصین طب فیزیک برای کاهش درد از روش ماساژ بهره برده زیرا ماساژ دادن سبب می‌شود زانوها بهتر حرکت کنند. به طور کل طب فیزیک باعث بهبود عملکرد جسمی و تناسب اندام خواهد شد.

دیدگاه خود را بنویسید