روماتیسم مفصلی چیست و چه علائمی دارد؟

علائم روماتیسم مفصلی

روماتیسم مفصلی چیست و چه علائمی دارد؟

ممکن است در طول زندگی روزمره خود با احساس خستگی و سستی در زانوان و یا درگر مفاصل شده باشید. این مسئله ابتدا با درد های کوچک آغاز و در طول زمان به معضلی بزرگ تبدیل میگردد. این علائم معمولا نشانه هایی اط روماتیسم مفصلی است. دکتر نوید حسین زاده متخصص طب فیزیکی و توانبخشی در این مقاله به طرح این موضوع که روماتیسم مفصلی چیست و چه علائمی دارد، خواهند پرداخت.

روماتیسم مفصلی چیست؟‌

روماتیسم مفصلی که نام دیگر آن آرتریت است،‌یک بیماری سیستمیک و مزمن است که منجر به بروز التهاب، درد و ورم در مفاصل بدن می‌گردد. این بیماری نوعی بیماری خود ایمنی بوده که میزان شیوع آن در زنان سه برابر مردان است. بدن انسان دارای سیستم دفاعی منحصر به فردی است که به عوامل بیماری زا، میکروب ها و عوامل خارجی حجوم می‌آورد. گاهی این سیستم بنا به دلایلی نامعلوم بخشی از سیستم بدن انسان را مهاجم شناخته و به آن حمله می‌کند. در روماتیسم مفصلی این مسئله عامل اصلی است. درواقع سیستم ایمنی بدن انسان به سلول‌های مربوط به بخش مفاصل بدن حمله کرده و با به وجود آوردن تغییراتی در این بخش از بدن موجبات درد و تورم در این نواحی را فراهم می‌آورد.
در برخی موارد این بیماری قابل پیش بینی است . همانطور که قبلا اشاره نمودیم بروز این بیماری در زنان بیشتر از مردان بوده و  عاملی جنسیتی به شمار می‌رود . معمولا این بیماری در بازه سنی ۴۰ تا ۶۰ سال شایع بوده و اگر سابقه این بیماری در یکی از اعضای خانواده وجود داشته باشد احتمال بروز آن در دیگر اعضا نیز خواهد بود. ذکر این نکته حائز اهمیت است که استعمال دخانیات بویژه توسط افرادی که سابقه این بیماری را در خانواده خود دارند احتمال بروز این بیماری را افزایش می‌هد.

علائم روماتیسم مفصلی چیست؟

علائمی چون تب، ضعف و خستگی زودرس، بی اشتهایی، کاهش وزن، برآمدگی‌های زیر پوست، وردم در نواحی مفصلی، صفتی و خشکی صبحگاهی در مفاصل، کاهش دامنه حرکت مفاصل و … میتواند از علائم این بیماری باشد. شایع ترین مفاصل درگیر شامل مفاصل انگشتان، مچ دست و زانو است.

در صورت مواجه شدن با این علائم و به جهت تشخیص زود هنگام و جلوگیری از پیشرفت آن در اسرع وقت به پزشک متخصص مراجعه نمایید . کلینیک دکتر نوید حسین زاده متخصص طب فیزیکی و توانبخشی با بیش از ۱۵ سال سابقه در تشخیص و درمان بیماری‌های مفصلی در شهر زیبای رشت آماده ارائه خدمات به شما عزیزان است.

دیدگاه خود را بنویسید