سندروم تونل کارپال

سندروم تونل کارپال عارضه‌ای است که در کف و مچ‌دست اختلال ایجاد کرده و حرکات دست را دچار مشکل می‌کند. دلیل این بیماری، ایجاد فشار بر روی عصب‌ مدیان می‌باشد. - دکتر نوید حسین زاده متخصص طب فیزیکی و توان بخشی در رشت

سندروم تونل کارپال

آیا درباره سندروم تونل کارپال تاکنون چیزی شنیده‌اید؟ شاید افراد زیادی باشند که مبتلا به این سندروم بوده اما اطلاعات کافی درباره آن ندارند. تونل کارپال، تونلی باریک به‌ پهنای انگشتان دست بوده و از عصب مدیان و تاندون‌های انگشتان که باعث خمیدگی آن‌ها می‌شود، محافظت می‌کند.

دلیل شایع بودن این عارضه، استفاده زیاد از دست‌ها و حرکات مکرر آن است به‌طوری که افراد زیادی به این سندروم دچار هستند. ایجاد ضعف و درد در مچ دست، ایجاد سوزش و گزگز در انگشتان می‌تواند از علائم فشار به عصب مدیان بوده و منجر به بیماری سندروم تونل کارپال گردد.

قرار دادن مچ دست به حالت غیرطبیعی یا فشار زیاد بر روی آن و استفاده زیاد از انگشتان باعث تشدید این سندروم می‌گردد. رانندگی با ماشین‌های سنگین، استفاده از  ابزارآلاتی با لرزش زیاد، استفاده زیاد از صفحه کلید و کامپیوتر، خیاطی و کار با آلات موسیقی توسط افراد، خطر ابتلا به این عارضه را افزایش می‌دهد.

علائم و نشانه‌های سندروم تونل کارپال

سندروم تونل کارپال علائم مختلفی از جمله خارش، سوزش، گزگز شدن یا بی‌حسی در کف دست و انگشتان داشته و این علائم معمولاً در طول شب تشدید می‌شود و بسیاری از افراد برای رهایی از این علائم دستان خود را حرکت می‌دهند. اگر این سندروم پیشرفت کند، علائم آن در طول روز هم پدیدار گردیده و ممکن است ادامه یافتن این عارضه باعث بی‌حسی گردد، به‌طوری که هنگام به‌دست گرفتن اشیاء سنگین، به‌طور غیرمنتظره از دستانشان بیافتند.

تشخیص و آزمون سندرم تونل کارپال:

متخصص طب فیزیک و توانبخشی با داشتن دانش کافی در این زمینه ابتدا برای تشخیص سندرم تونل کارپال ممکن است معاینات بدنی انجام دهد. پزشک می‌تواند بعد از بررسی احساس و قدرت دست، آزمون‌های بیشتری برای تشخیص انجام دهد.

این آزمون‌ها شامل EMG یا آزمون سرعت هدایت عصبی است. یک EMG که الکترومیوگرافی یا نوار عصب و عضله نیز نامیده می‌شود در این شرایط انجام خواهد شد.

این آزمون خروجی الکتریکی عضلات را اندازه گیری می‌کند. برای این امر یک سوزن کوچک داخل عضلات خاصی قرار می‌گیرد. این سوزن‌ها می‌تواند جریان الکتریکی عضلات را شناسایی نموده و تشخیص نهایی را مشخص کند.

درمان‌های رایج سندروم کانال کارپال استفاده از آتل یا اسپلینت مچ دست برای ممانعت از خم شدن آن، تزریق کورتیکوستروئید در کانال مچ‌دستی و یا در موارد شدید و مقاوم به درمان استفاده از عمل جراحی است.

در صورت احساس درد شدید و علائم بیان شده در ناحیه مچ دست خود، می‌توانید جهت انجام معاینات و بررسی ابتلا به سندرم تونل کارپال با مراجعه به مطب دکتر نوید حسین زاده متخصص طب فیزیکی و توانبخشی واقع در شهر رشت از خدمات نوار عصب و عضله جهت تشخیص، طب سوزنی و یا طب فشاری برای کاهش درد استفاده کنید.

شرکت در جلسات درمانی به منظور کاهش درد و التهاب ناشی از این بیماری نیز قطعا می‌تواند مفید واقع شود،به همین منظور دکتر حسین زاده ورزش‌ها و تمریناتی را برای کاهش التهاب و درد به شما آموزش خواهد داد که در کنترل و درمان بیماریتان بسیار تاثیرگذار است.

دیدگاه خود را بنویسید