علل درد کف پا

احساس سوزش و درد در کف پا به این معنا است که کف پا دچار بیماری شده است.متخصص طب فیزیکی و توانبخشی-دکتر نوید حسین‌زاده

هنگامی که پای خود را روی زمین می‌گذاریم، اگر در حال راه رفتن یا دویدن باشیم، فشاری حدود 5 برابر وزن عادی به پاها وارد می‌شود. احساس سوزش و درد در کف پا به این معنا است که کف پا دچار بیماری شده است و نمی‌تواند عملکرد درستی داشته باشد. اگر درد کف پا درمان نشود، نتیجه آن ایجاد درد در زانو، کل پا، پایین کمر و لگن است و نمی‌تواند عملکرد درستی داشته باشد. درد در ناحیه کف پا دردی است که حداقل همه افراد یکبار آن را تجربه کرده‌اند. این درد اغلب به هنگام راه رفتن یا بیدار شدن از خواب ایجاد می‌شود و به حدی آزار دهنده است که فرد تمایلی به گذاشتن پای خود بر روی زمین ندارد.

فشاری که در هر قدم به کف پا وارد می‌شود، می‌تواند در مواردی باعث شکستن و یا در رفتن استخوان کف پا، پایین کمر و پایین پا شود. اگر درد کف پا درمان نشود، نتیجه آن ایجاد درد در زانو، کل پا، پایین کمر و لگن است.

علائم درد کف پا

اگر علت درد آسیب دیدگی باشد، به طور مداوم در کف پا احساس شده و هنگامی که می‌ایستید این درد تشدید گشته و منجر به ورم و تغییر رنگ و ایجاد کبودی می‌شود.

دردی که در اثر افزایش سن بوجود می‌آید معمولا با گرفتگی، ناراحتی و خشک شدن همراه بوده و معمولا با استراحت بهبود می‌یابد. از دیگر علائم این درد می‌توان به جمع کردن پنجه، فشردن انگشتان پا و احساس درد زیر انگشتان پا اشاره نمود.

علت و دلایل درد کف پا

  • پوشیدن کفش‌های تخت یا پاشنه بسیار بلند
  • افزایش سن
  • افزایش وزن و ایجاد فشار زیاد بر روی پاها
  • آسیب دیدگی مانند پاره شدن رباط کف پا
  • وجود خار پاشنه
  • اگر هنگام درد احساس خواب رفتگی و یا گزگزی دارید میتوان علت آن را به مشکلات ناحیه کمر نسبت داد.
  • اگر درد کف پا در صبح بروز کند میتوان علت آن را رماتیسم دانست.

روش‌های درمان درد کف پا

انتخاب روش‌ درمان مناسب باید زیر نظر متخصص طب فیزیک و توانبخشی با توجه به نوع و علت درد کف پا صورت پذیرد. تشخیص درد در مراحل اولیه از اهمیت بسیاری در تعیین روش درمان برخوردار است. اگر درد بسیار خفیف بود می‌توان با استفاده از کفش مناسب و استراحت کافی درمان کرد.

در ابتدا می‌توانید درد کف پا را با روش‌های خانگی درمان کنید اما اگر درد به طور مداوم ادامه یافت، باید به پزشک متخصص طب فیزیک و توانبخشی مراجعه کنید. همچنین استفاده از کمپرس آب یخ و استراحت کافی می‌تواند بسیار موثر در درمان باشد. اما اگر درد بسیار شدید و آزاردهنده باشد حتما باید به پزشک مراجعه کنید تا با استفاده از دارو و روش‌های درمانی که برای شما تجویز می‌نماید، درد کف پا را درمان کنید.

جهت دریافت نوبت مشاوره برای درمان کف پا توسط دکتر نوید حسین زاده متخصص طب فیزیکی و توانبخشی با ما تماس بگیرید.

دیدگاه خود را بنویسید