قوس و گودی کمر

ستون فقرات در حالت طبیعی انحنای بسیار کمی دارند که آن را لوردوز می‌نامند و به عملکرد طبیعی ستون فقرات کمک شایانی می‌کند. با افزایش یافتن انحنا، فرد دچار قوس و گودی کمر می‌شود که باعث فشار بر روی ستون مهره‌ها، بیرون زدگی شکم و لگن خواهد شد.

ستون فقرات در حالت طبیعی انحنای بسیار کمی دارند که آن را لوردوز می‌نامند و به عملکرد طبیعی ستون فقرات کمک شایانی می‌کند. با افزایش یافتن انحنا، فرد دچار قوس و گودی کمر می‌شود که باعث فشار بر روی ستون مهره‌ها، بیرون زدگی شکم و لگن خواهد شد. قوس و گودی کمر علل و دلایل متعددی از جمله عوامل ژنتیکی و مادرزادی، حالت نامناسب بدن و یا بیماری‌های ستون مهره‌ها دارد اما علل اصلی به وجود آمدن گودی کمر، سر خوردن مهره‌ها که در اصطلاح پزشکی به آن اسپاندیلولیستزیس و آکندروپلازی می‌گویند مربوط می‌شود. علاوه بر همه عللی که گفته شد 5 عامل دیگر نیز باعث قوس و گودی کمر خواهند شد که در ادامه به توضیح هر کدام خواهیم پرداخت.

گودی کمر عضلانی:  اختلالات عصبی عضلانی مشکلاتی را به وجود می‌آورند که باعث اختلال در انحنای قوس کمر می‌شوند.

گرفتگی مفاصل لگن: گودی کمر بر اثر گرفتگی لگن بسیار کمیاب بوده و زمانی ایجاد می‌شود که یکی از عضلات لگن به دلایل مختلف از جمله آسیب، عفونت و یا مشکلات ناشی از عدم تعادل دچار گرفتگی شود.

عمل جراحی لامینکتومی: در طی عمل جراحی لامینکتومی، قسمتی از استخوان‌های ستون فقرات به منظور دسترسی بهتر به نخاع و ریشه‌های عصبی برداشته می‌شود. با انجام این عمل ممکن است استحکام ستون فقرات کاهش یابد و باعث خمیدگی بیش از حد آن شود. این عمل بیشتر در کودکان به منظور برداشتن تومور نخاعی انجام می‌شود.

حادثه: گودی کمر بر اثر حادثه بیشتر در کودکان به دلیل صدمات ورزشی دیده می‌شود. همچنین ممکن است این عارضه در اثر تصادف یا سقوط از ارتفاع نیز به وجود آید.

حالت نامناسب بدن: اضافه وزن، عدم آمادگی عضلانی در شکم و کمر باعث گودی کمر خواهد شد. اگر فردی دچار اضافه وزن باشد، جلو آمدن شکم و ضعیف بودن عضلات شکم و کمر همگی باعث می‌شوند کمر به سمت جلو خم شود و گودی کمر نیز بیشتر شود.

علائم گودی کمر

  • انحنای زیاد ستون فقرات
  • کمر درد
  • درد در ناحیه پاها
  • برجسته شدن باسن

درمان گودی کمر

اگر گودی کمر بسیار کم و ناچیز باشد نیازی به درمان نخواهد داشت در غیر این صورت اگر فرد بر اثر گودی کمر دچار ناراحتی شود باید روند درمان را به منظور تقویت عضلات و افزایش دامنه حرکتی طی کند. اگر گودی کمر زود تشخیص داده شود می‌توان برای جلوگیری از پیشرفت آن از کمربند طبی استفاده کرد. در موارد شدید از عمل جراحی برای درمان استفاده می‌شود. با عمل جراحی ستون فقرات با میله‌های نازکی صاف می‌شوند. همچنین ممکن است طی عمل از پیوند استخوان استفاده شود تا باعث استحکام ستون‌های فقرات شود. پزشک متخصص طب فیزیک و توانبخشی تمریناتی را به فرد بیمار توصیه می‌کند که این حرکات حتما باید زیر نظر پزشک انجام شود.

دیدگاه خود را بنویسید