مانیپولاسیون

مانیپولاسیون - دکتر نوید حسین زاده

مانیپولاسیون و کاربردهای آن

Manipulation and Its Application

مانیپولاسیون یک روش فوق تخصصی در رشته طب فیزیکی و توانبخشی است.

درمان کایروپراکتیک، در واقع سطح پیشرفته‌ی درمان فیزیکی است که شامل تکنیک‌های دستی مهارتی و خاص برای تشخیص و درمان بافت نرم و ساختار مفصل است. نتایجی که از درمان دستی انتظار می‌رود، عبارتند از: مدیریت درد، افزایش دامنه حرکتی، کاهش تنش بافت نرم، رفع التهاب مفاصل، افزایش تحرک مفاصل، بهبود ثبات مفصل، توانبخشی گروه‌های عضلات، بازگرداندن الگوهای حرکت طبیعی، افزایش تناسب اندام و بازگشت بیمار به کار ، ورزش ، فعالیت.

نتایج این نوع درمان گاهی بسیار جالب و معجزه‌آساست. چرا که بدنبال انجام درمان‌های دستی اغلب دردهایی که به وضوح دارای منشاء ستون فقرات هستند بصورت تماشایی بهبود می‌یابند و حتی برخی از اوقات دردهایی که ظاهراً هیچگونه ارتباطی با ستون فقرات ندارند نیز از بین می‌روند.

در درمان دستی یا مانیپولاسیون، متخصص کایروپراکتیک از دست خود برای اعمال فشار بر بافت‌های عضلانی و دستکاری مفاصل استفاده می‌کنند، تا درد ناشی از آسیب، بیماری، اسپاسم عضله، تنش عضلانی و یا اختلال عملکرد مفصل را کاهش دهند. مانیپولاسیون می‌تواند برای درمان مفاصلی که فاقد تحرک کافی و دامنه حرکت در شرایط خاص عضلانی هستند، مفید باشد. این محدودیت می‌تواند موجب ناراحتی، درد، و تغییر در عملکرد، وضعیت قرارگیری و حرکت مفصل شود.

درمان مانیپولاسیون، رویکرد استفاده از دست برای بازگرداندن تعادل در تمامی سیستم‌های بدن و به حداکثر رساندن التیام بیمار است. کایروپراکتیک شامل بازگرداندن تحرک مفصل، تحرک بافت نرم، افزایش طول و کشش عضلات، تنظیم مفاصل و جا اندازی صحیح آن هاست. پس از ترمیم این سیستم‌ها، به بدن اجازه داده می‌شود که فرایند درمان خود را تکمیل کرده و تحرک و عملکرد طبیعی تهی از درد را به‌دست آورد.

  • حمله لحظه ای درد
  • اختلالات مرتبط با یک عارضه خاص
  • درد مفاصل
  • سفتی مفاصل
  • درد همراه با سفتی مفاصل