واریس چیست و چگونه درمان می‌شود؟

واریس پا

واریس چیست و چگونه درمان می‌شود؟

واریس (Varicose veins) و به اصطلاح بیماری عروق عنکبوتی، یکی از شایع‌ترین بیماری‌های عروقی است که به طور معمول در زنان باردار و افراد مسن دیده می‌شود و به معنی بزرگ و متورم شدن وریدها یا همان سیاهرگ‌های بدن است. این بیماری به دلیل تجمع خون در رگ‌ها ایجاد می‌شود که معمولا در مراحل اولیه دردناک نبوده، اما به مرور زمان می‌تواند موجب آزار شخص شود.

تمام وریدها در هرجای بدن می‌توانند واریسی شوند اما رگ‌های پا بسیار بیشتر در معرض خطر ابتلا به واریس هستند. زیرا ایستادن و راه رفتن باعث افزایش فشار در رگ‌های این ناحیه شده که این امر موجب ابتلا به واریس می‌شود. این بیماری که بیشتر نیز در خانم‌ها شایع بوده، در بسیاری از افراد مشکل خاصی ایجاد نکرده و با مراقبت، ورزش‌ها و تکنینک‌های مخصوص قابل کنترل است. اما در صورتی که فرد مبتلا دچار درد و ناراحتی شود، اقدامات درمانی خاصی مانند لیزرتراپی، اسکلروتراپی و غیره برای آن وجود دارد.

واریس به چه دلایلی ایجاد می‌شود؟

در بدن انسان سرخرگ‌‌ها وظیفه هدایت خون از قلب به سایر اندام‌ها را داشته و سیاهرگ‌ها نیز خون را از اندام‌ها به سمت قلب بازگشت می‌دهند. در سیاهرگ‌ها دریچه‌های بسیار کوچکی وجود دارد که خون را به سمت قلب هدایت کرده و از بازگشت آن به عقب جلوگیری می‌کنند. در صورتی که این دریچه‌ها ضعیف شده و یا آسیب ببیند، خون می‌تواند به سمت عقب رفته و در سیاهرگ‌ها تجمع کند. این تجمع در نهایت می‌تواند موجب کشیدگی، بزرگ شدن و یا پیچ خوردگی ورید شده و واریس را در فرد ایجاد کنند. علاوه بر این دریچه‌ها، انقباض عضلات پا نیز مانند یک پمپ عمل کرده و با فشار وارد کردن به دیواره رگ‌ها به هدایت خون به سمت قلب کمک می‌کند.

عوامل بسیار زیادی می‌توانند در افزایش خطر ابتلا به واریس نقش داشته باشند که در ادامه به معرفی آنها می‌پردازیم:

سن فرد: با افزایش سن، دریچه های موجود در سیاهرگ‌ها به مرور دچار آسیب شده و ضعیف‌تر می‌شوند. در نتیجه این اتفاق موجب تجمع خون در رگ‌ها شده و رگ را واریسی می‌کند.

جنسیت: احتمال ابتلا به بیماری واریس در خانم‌ها بیشتر است. تغییرات هورمونی که در طول دوران بارداری و قبل از دوران یائسگی، می‌تواند موجب شل شدن دیواره رگ‌ها شده و در ابتلا به واریس بسیار تاثیرگذار باشند. علاوه بر این، درمان‌های هورمونی صورت گرفته بر روی زنان مانند استفاده از قرص‌های  ضد بارداری نیز خطر ابتلا به واریس را افزایش می‌دهند.

اضافه وزن: داشتن اضافه وزن علاوه بر تمام مشکلات خود، فشار زیادی را نیز بر روی رگ‌های شما وارد می‌کند و می‌تواند به عنوان یکی از اصلی ترین دلایل ابتلا به واریس به شمار بیاید.

بارداری: در دوران بارداری، جدا از تغییرات هورمونی که خود خطر ابتلا به واریس را افزایش می‌دهد، حجم خون نیز در بدن افزایش پیدا کرده، بنابراین به دیواره رگ‌ها فشار وارد شده و موجب شل شدگی آنها می‌شود.

قرار گرفتن در یک وضعیت برای مدت طولانی: ایستادن و یا نشستن به مدت طولانی می‌تواند باعث مختل شدن جریان عادی خون در رگ‌ها شده و سیاهرگ‌ها را مستعد بیماری واریس کند.

ژنتیک: در صورتی که در خانواده شما فرد یا افرادی به واریس مبتلا هستند، به احتمال زیاد بدن شما نیز بسیار مستعد این بیماری بوه و لازم است تا به مراقبت هرچه بیشتر از خود بپردازید.

علائم ابتلا به واریس

در بسیاری از موارد و در مراحل ابتدایی بیماری، واریس به‌جز تغییرات ظاهری در رگ‌ها و نمایان شدن آنها علائم خاصی ندارد. اما در موارد کمی شدیدتر، فرد می‌تواند هرکدام از علائم زیر را داشته باشد:

 • دیده‌شدن کاملا واضح رگ‌ها به رنگ قرمز، بنفش و آبی و مشاهده پیچ‌خوردگی آن‌ها
 • احساس درد پس از ایستادن و یا نشستن برای یک مدت طولانی
 • خشکی و خارش پوست در محل درگیر
 • لرزش، گرفتگی و تورم در پاها که معمولا در شب اتفاق می‌افتد
 • احساس سنگینی و درد در پا
 • تغییر رنگ پوست در ناحیه درگیر که با کمی دقت قابل مشاهده است
 • مشاهده رگ‌ها به صورت بسیار ظریف و به اصطلاح تار عنکبوتی به رنگ قرمز و آبی

 

درمان واریس

توجه داشته باشید که بیماری واریس در بسیاری از موارد نیاز به درمان نداشته و با خود مراقبتی به خوبی قابل کنترل است. اما در صورتی که موجب آزار فرد شود، می‌توان از درمان‌های خاص تحت نظر پزشک استفاده کرد. درمان‌‌های موجود برای واریس اکثرا غیر تهاجمی بوده و به سادگی انجام می‌شوند.

درمان واریس به روش خود مراقبتی

درمان خود مراقبتی شامل روش‌هایی است که پزشک برای بهبود گردش خون به شما توصیه می‌کند. این راهکارها نمی‌توانند به صورت کامل واریس را از بین ببرند، اما در به‌وجود نیامدن عروق واریسی جدید بسیار موثر هستند. این روش‌ها عبارتند از:

 • انجام ورزش‌های سبک به صورت منظم و روزانه جهت بهبود جریان خون
 • شستن پاها با آب سرد پس از پایان فعالیت‌های روزمره
 • استفاده نکردن از حمام آب داغ
 • در زمان نشستن و یا ایستادن طولانی هر ۳۰ دقیقه کار خود را متوقف کرده و به عضلات خود استراحت دهید

استفاده از جوراب مخصوص

جوراب‌های مخصوص واریس به علت تنگ بودن با ایجاد یک فشار متداوم به پاها و رگ‌ها به بازگشت خون به سمت قلب کمک کرده و از لخته شدن خون جلوگیری می‌کنند. از آنجایی که جوراب‌های واریس باید دقیقا فشار مورد نیاز را به شما وارد کنند، نیاز است تا برای تهیه آن حتما با پزشک طب فیزیکی خود مشورت کنید تا جورابی با اندازه و فشار مناسب به شما پیشنهاد شود.

 

درمان اسکلروتراپی

اسکلروتراپی

این روش درمانی سال‌ها است که توسط متخصصان برای درمان عروق واریسی عنکبوتی کوچک استفاده می‌شود که معمولا نتیجه خوبی را در پی دارد.

در این روش پزشک ابتدا یک ماده شیمیایی را به چند نقطه از رگ آسیب دیده تزریق می‌کند. بعد از تزریق تمامی ناحیه آسیب دیده به خوبی ماساژ داده می‌شود. سپس پزشک یک جوراب در اختیار بیمار قرار می‌دهد تا از آن استفاده کند و فرد را برای مدتی تحت نظر قرار داده و سپس به منزل می‌فرستد. پس از درمان اسکلروتراپی لازم است تا هر روز پیاده روی کرده و حداقل به مدت ۲الی۳ هفته از جوراب واریس استفاده کنید.

 

اسکلروتراپی چگونه عمل می‌کند؟

اسکلروتراپی باعث می‌شود تا دیواره رگ‌های مشکل دار به هم بچسبند و در نتیجه هیچ خونی از آنها عبور نکرده و تجمع نکند که این امر موجب بهبود گردش خون در پاها و کاهش تورم می‌شود.‌ معمولا برای رسیدن به نتیجه بیشتر، بهتر است تا این درمان ۲تا۳ بار تکرار شود. بیمار خواهد دید که پس از ۳الی۶ هفته تمامی مویرگ‌های عنکبوتی ناپدید و پس از ۳الی۴ماه واریس به طور کامل درمان شده است. همچنین فرد می‌تواند به فاصله یک روز پس از درمان به زندگی عادی خود برگشته و فعالیت‌های روزمره خود را انجام دهد.

 

درمان واریس با استفاده از لیزر

در این روش، نور لیزر به صورت مستقیم بر روی رگ‌های آسیب دیده تابیده شده و رگ‌های عنکبوتی بلافاصله محو می‌شوند. عروق واریسی که بزرگ‌تر هستند، در ابتدا کمی تیره‌تر شده و سپس بعد از ۱ الی ۳ ماه به طور کامل ناپدید می‌شوند. در لیزر درمانی نیز مانند اسکلروتراپی با تکرار جلسات درمان نتیجه بسیار بهتری به دست می‌آید. افراد به فاصله یک روز پس از انجام درمان قادر به پرداختن به فعالیت‌های روزمره خود بوده و بهتر است برای نتیجه بهتر برای مدت کوتاهی نیز از جوراب واریس استفاده کنند. همچنین توصیه می‌شود تا بیمار به مدت ۳ الی ۴ هفته در معرض تابش مستقیم نور خورشید قرار نگیرد.

آیا واریس می‌تواند موجب عوارض جدی شود؟

با اینکه ایجاد عوارض خطرناک واریس امری بسیار نادر است اما با این حال وجود داشته و نیاز است تا فرد نسبت به آنها آگاهی داشته باشد.

یکی از عوارض واریس ایجاد زخم‌های بسیار دردناک بر روی پوست ناحیه اطراف واریس است. این نوع زخم معمولا در نزدیکی مچ پا ایجاد می‌شود. معمولا مدتی قبل از ایجاد زخم لکه‌هایی بر روی پوست ایجاد شده که شکل ظاهری آن را تغییر می‌دهد. در صورت مشاهده این علامت حتما به پزشک مراجعه کرده تا از ایجاد زخم جلوگیری شود.

لخته شدن خون نیز یکی دیگر از مشکلاتی است که ممکن است برای بیمار به وجود بیاید. در بعضی از موارد سیاهرگ‌های عمیق در پاها بسیار بزرگ شده و در نتیجه جمع شدن خون در این منطقه خطر ایجاد لخته را افزایش می‌دهد. در صورتی که در رگ‌های واریسی لخته خون ایجاد شود، پای آسیب دیده بسیار دردناک و متورم شده و نیاز است تا بیمار در اسرع وقت به پزشک مراجعه کند.

 

پیشگیری از ابتلا به واریس پا

هر فرد می‌تواند با کمی مراقبت و انجام تکنیک‌های رومزه، خطر ابتلا به واریس را به طور قابل توجهی کاهش دهد که از آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • انجام ورزش‌های‌ هرچند سبک و کوتاه اما به صورت منظم و روزانه
 • اجتناب از ایستادن و راه رفتن برای مدت خیلی طولانی
 • نشستن صحیح
 • استفاده نکردن از سیگار و سایر دخانیات
 • حفظ وزن متناسب

 

دیدگاه خود را بنویسید