پیچ خوردگی، دررفتگی و شکستگی مچ دست

دررفتگی به دنبال فشار زیاد به مفصل‌ها ایجاد می‌گردد، اما پیچ خوردگی به دنبال کشیدگی ناگهانی یا چرخش بیش از حد مچ دست در ناحیه مفصل ایجاد می‌شود. - دکتر نوید حسین‌زاده متخصص طب‌ فیزیکی و توانبخشی

پیچ خوردگی، دررفتگی و شکستگی مچ دست

دررفتگی به دنبال فشار زیاد به مفصل‌ها ایجاد می‌گردد، اما پیچ خوردگی در اثر آسیب ناگهانی مانند آسیب‌های  ورزشی و به دنبال کشیدگی ناگهانی یا چرخش بیش از حد مچ دست در ناحیه مفصل ایجاد شده و باعث پارگی رباط‌ها می‌شود. مچ دست دارای استخوان‌های متعددی است، زمانی که یکی از استخوان‌ها دچار ترک و شکستگی شود، می‌گوییم استخوان مچ دست شکسته است. هنگامی که مچ دست به یکی از این ۳ حالت دچار شود، تشخیص و شدت آسیب کمی دشوار است. در این مقاله به بررسی علائم و روش‌های اولیه درمان پیچ‌خوردگی، دررفتگی و شکستگی مچ دست خواهیم پرداخت.

علائم پیچ خوردگی، دررفتگی و شکستگی

علائم پیچ خوردگی تا حدودی شبیه به شکستگی است. از علائم پیچ خوردگی می‌توان به تغییر رنگ در اثر پاره شدن بافت‌ها و مویرگ‌ها، احساس گرما در ناحیه آسیب دیده و … نام برد. برای جلوگیری از دردهای مفصلی و مشکلاتی که ممکن است پیش آید، بهتر است اقداماتی از قبیل استفاده از کمپرس یخ، استراحت کافی و بانداژ کردن محل آسیب دیده انجام گردد.

از علائم دررفتگی می‌توان تغییر شکل مفاصل را نام برد. هنگام دررفتگی مچ دست، ناحیه آسیب دیده دچار تورم می‌شود و نمی‌توان مچ دست را حرکت داد. بهتر است دررفتگی را مانند شکستگی با آتل ثابت نگه داشت. به هنگام دررفتگی یا پیچ خوردگی مچ دست، نمیتوان دست را به راحتی تکان داد یا اجسام حتی سبک را به آسانی بلند کرد.  در تشخیص شکستگی، پیچ خوردگی و دررفتگی عکس‌های رادیولوژی می‌توانند کمک زیادی نمایند.

روش های اولیه درمان:

برای اقدامات اولیه درمان می‌توان از کیسه‌های یخ و باند‌های طبی برای ثابت نگه داشتن مچ دست استفاده کرد. مصرف مسکن و داروهای ضدالتهاب نیز می‌تواند درد را کمی التیام ببخشد. اما در مواردی روش‌های ذکر شده تأثیری در کاهش درد ندارد مانند شکستگی استخوان که تا حدی از زیر پوست بیرون زده باشد، بی حسی در دست به خصوص در ناحیه مچ، عدم توانایی در حرکت دادن دست که در این صورت حتماً باید به پزشک متخصص مراجعه نمود.

دیدگاه خود را بنویسید