کریپتوس یا صدا دادن گردن ناشی از چیست؟

کریپتوس

اکثر مردم گاهی در هنگام حرکت احساس سوزش و صدای گردن خود را شنیده‌اند. سروصدا و سوزش  شامل هرگونه صدای خش‌خش و تق‌تق و احساس سوزش است که در طول حرکت گردن شنیده و احساس می‌شود.

به طور معمول صدا دادن گردن تنها ناشی از کشیدن یا تکان‌های شدید گردن نیست، بلکه می‌تواند از علائم نوعی بیماری باشد. علاوه بر این، از آنجایی که این صداها در نزدیکی  گوش ایجاد می‌شوند، نسبت به صداهایی که در جاهای دیگر بدن مثل زانو ایجاد می‌شود، بهتر شنیده می‌شود. این مساله اثری جدی بر کیفیت زندگی دارد.

کریپتوس چیست

کریپتوس یا صدا دادن گردن، یک اصطلاح پزشکی است که در آن گاهی اوقات صدای خرد شدن و تق تق از برخی قسمت‌های بدن مخصوصا گردن و پاها به گوش می‌رسد. این صدای تق تق در اثر ساییده شدن استخوان‌ها بر روی یکدیگر ایجاد می‌شود. اگر این صدا دائما ایجاد شود، نشانه ای از ابتلا به آرتروز است. آرتروز گردن بیماری ای است که در آن استخوان‌های گردن فرسوده و سفت می‌شوند و در نتیجه دردناک شده و علت صدا دادن مفصل گردن می‌باشد‌. کریپتوس  یا صدا دادن گردن معمولا در افراد مسن دیده می‌شود و در جوان‌تر‌ها عارضه ای نادر است. کریپتوس گردن یک بیماری نیست، بلکه نشانه ای از یک بیماری زمینه‌ای است.

علائم کریپتوس

علائم و نشانه‌های دیگری که ممکن است با صدا دادن گردن همراه باشد عبارتند از:

  • کاهش دامنه حرکتی: گردن و سر انعطاف پذیری نرمال خود را از دست می‌دهند، مخصوصا وقتی می‌خواهید با گوش خود شانه تان را لمس کنید (خمش جانبی) یا وقتی می‌خواهید با دقت پشت شانه خود را نگاه کنید (چرخش).
  • سردرد: درد در پشت سر یا گردن که تا پیشانی یا شقیقه امتداد پیدا می‌کند.
  • درد عضلات: یا التهاب در حین لمس یا فشار دادن عضلات گردن
  • بی‌حسی یا گزگز بازو: در نتیحه عصب باریکش یا اسپوندیلوز گردن که به‌ترتیب ناشی از گرفتگی عضلاتی طولانی مدت گردن و افزایش سن هستند و باعث تق تق گردن می‌شود.
  • برجستگی: برآمدگی یا برجستگی سختی در محل گرفتگی عضلانی قابل لمس است.
  • قرمز شدن پوست: گاهی اوقات در پوست دور برجستگی عضله قرمز شدن قابل توجه است و پس از حمام با آب گرم بیشتر نمایان می‌شود.
  • صدا دادن گردن همراه درد: تق تق گردن همراه درد نشانه ای است که در ساختار مهره‌های گردن ناهماهنگی‌هایی وجود دارد یا در مفاصل، رباط‌ها یا غضروف آسیب دیدگی وجود دارد. بیماری‌های شدید دیگری نیز وجود دارد که سیستم عضلانی اسکلتی و ستون فقرات را تحت تاثیر قرار می‌دهند و باعث صدا دادن گردن می‌شوند. بنا به این دلایل، در مواردی که درد شدیدی پس از صدا دادن یا صدای خرد شدن گردن ایجاد شود، حتما باید به پزشک مراجعه کنید.

علت صدا دادن گردن

اغلب موارد صدا دادن گردن بدون درد بی خطر هستند، اما در صورتی که صدا دادن و تق تق گردن با هر چرخش و گردش گردن تکرار شود، نشان دهنده یک بیماری پیشرونده است.

کشیدگی

معمولا، کشیدگی مهره‌های گردن  ناشی از گرفتگی عضله ذوزنقه کمر یا عضله جناغی لامی ‌در ناحیه گردن است. این گرفتگی  معمولا در یک طرف گردن و کمر ایجاد می‌شود، اما در دو طرف آنها نیز می‌تواند بوجود بیاید. گرفتگی باعث کوتاه شدن عضله و کشیدگی استخوان‌های ستون مهره‌ها می‌شود. وقتی می‌خواهید سر خود را در جهت مخالف کشش ناشی از گرفتگی حرکت دهید، با صدا دادن گردن مواجه می‌شوید.

بیرون زدگی دیسک گردن

 این مشکل باعث می‌شود که دو مهره مجاور در فاصله نزدیک یکدیگر قرار گرفته و با سرعت زیاد به یکدیگر سائیده شوند. نقاطی که دو مهره به یکدیگر سائیده می‌شوند در بعضی از بیماری‌ها که در آن مفصل دیگر انعطاف پذیر نیست، باعث صدا دادن گردن می‌شود.

چسبندگی مفاصل

چسبندگی در مفاصل نیز در هنگام آسیب رسیدن در حال حرکت سر، باعث بوجود آمدن صدای تق تق گردن در طول چرخش  سرمی‌شود. عملا، صدای که شنیده می‌شود بیشتر صدا سایش است.

 

چه راه‌هایی برای درمان صدا دادن گردن وجود دارد؟

درمان صدا دادن و درد یا حرکات محدود شامل درمان عامل اصلی این اختلال است. برخی از گزینه‌های درمانی عبارتند از:

گردنبند طبی

گردن بند طبی ممکن است لازم باشد تا گردن را برای دوره‌ی زمانی خاص در طول روز ثابت نگه دارد تا درد ایجادشده در گردن تسکین یابد. انواع مختلفی از گردن بند وجود دارد که از مدل ساده که دور گردن قرار می‌گیرد تا نوع تقریباً سفت و سخت آن وجود دارد. انتخاب نوع گردن بند  بیمار بستگی به علت مشکل گردن او دارد.

داروهای تجویزی

داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی ممکن است از درد گردن را تسکین دهند و به کاهش التهاب عضلانی و درد ناشی از اسپاسم طولانیمدت عضلانی کمک کنند. آرامبخش‌ها نیز میتوانند به کاهش اسپاسم کمک کنند.

فیزیوتراپی

فیزیوتراپی در از بین بردن سروصدای گردن و سایر نشانه‌های مرتبط بسیار مفید است. پزشک از‌ترکیبی از درمان دستی، آموزش حرکت و عوامل فیزیکی و الکترو فیزیکی استفاده می‌کند تا آسیب را درمان کند، خشکی و درد را کاهش دهد، تحرک را افزایش و صدای گردن و کیفیت زندگی را بهبود بخشد تا به بیمار کمک کند.

اهمیت ماساژ درمانی

 ازآنجاییکه اکثر موارد صدای تقتق گردن ناشی از اسپاسم عضلانی است، ماساژ ممکن است لازم باشد تا اسپاسم عضله را کاهش دهد و عضله را شل کند. ناحیه گردن را میتوان به طور منظم با استفاده از روغن گرم و یا به سادگی با استفاده از کمپرس گرم ماساژ دهد. هردوی این شیوه‌ها کمک میکنند تا فشارهایی را که در مفاصل و عضلات ایجادشده است آزاد کنند.

نقش ورزش درمانی

 ورزش ممکن است به کاهش علائم گردن کمک کند اما قبل از شروع برنامه تمرینی گردن توصیه می‌شود با پزشک مشورت کنید. انجام  تمرینات کششی عضلانی منظم گردن هرروز، در صبح و عصر، توصیه می‌شود. این تمرین‌ها باعث درمان اسپاسم، جلوگیری از تکرار آن و همچنین کمک به کشش ماهیچه های کوتاه شده می‌شود.

دیدگاه خود را بنویسید