یخ زدگی شانه

یخ‌زدگی شانه عارضه‌ای است که کپسول شانه را درگیر می‌نماید.متخصص طب فیزیکی و توانبخشی-دکتر نوید حسین‌زاده

بیماری یخ‌زدگی شانه عارضه‌ای است که کپسول شانه را درگیر می‌نماید. در این بیماری کپسول تنگ و ضخیم‌تر شده و رشته‌های موجود در این بافت را درگیر و سخت‌تر می‌کند و ممکن است مایع مفصلی کاهش یابد. سندرم شانه‌های یخ‌زده با نام‌های دیگر تحت عنوان شانه منجمد، چسبندگی شانه، شانه‌های فریزشده شناخته شده و باعث اختلال در حرکت شانه‌ها می‌شود و در اصل مشخصه اصلی این بیماری بی‌حرکتی و خشکی شانه است. علائم و نشانه‌های یخ‌زدگی به تدریج شروع می‌شود و سپس افزایش می‌یابد و با بیشتر شدن درد دامنه حرکتی کاهش می‌یابد.

این بیماری 3 مرحله دارد. در مرحله اول درد انجماد، بیمار یک درد فزاینده‌ای را تجربه خواهد کرد. با افزایش یافتن درد، دامنه حرکتی شانه کاهش خواهد یافت و این مرحله از 6 هفته تا 9 ماه ممکن است به طول بیانجامد.

در طی مرحله دوم درد به تدریج بهبود یافته اما خشکی شانه‌ها باقی می‌ماند و انجام کارهای روزمره بسیار دشوار خواهد بود.

در مرحله سوم که مرحله ذوب گفته می‌شود، حرکت شانه کم‌کم بهبود خواهد یافت اما بهبودی کامل نیازمند 6ماه تا 2 سال زمان است.

علل یخ‌زدگی شانه

دلایل مشخصی برای این عارضه شناخته نشده‌است و نمی‌توان این بیماری را به شغل افراد نسبت داد. اما برخی موارد می‌توانند خطر ابتلا به این بیماری را افزایش دهند. به عنوان مثال کسانی که دیابت دارند بیشتر دچار این بیماری خواهند شد. همچنین عدم تحرک شانه به دلایل مختلف از جمله شکستگی، جراحت و آسیب دیدگی پس از یک دوره طولانی می‌تواند باعث انجماد شانه شود. فاکتورهای دیگر مانند التهاب عضله و ایجاد ضربه مستقیم در مبتلا شدن به این بیماری نقش دارند.

درمان

این بیماری نیاز به جراحی ندارد و با توجه به چگونگی درد، پزشک متخصص طب فیزیکی و توانبخشی روش‌های درمانی و حرکتی خاصی را ارائه می‌دهد. اغلب برای تسکین درد از داروهای غیراستروئیدی استفاده می‌شود.

جهت تشخیص و درمان یخ‌زدگی شانه توسط جناب آقای دکتر نوید حسین‌زاده متخصص طب فیزیکی و توانبخشی با ما تماس بگیرید.

دیدگاه خود را بنویسید