10 راه خلاص شدن از کبودی

درمان‌هایی برای کبودی

کبودی‌ ها نتیجهٔ برخی مصدومیت‌ها یا آسیب‌هایی است که باعث می‌شوند رگ‌های خونی زیر پوست پاره شوند. کبودی‌ ها معمولاً خود به خود از بین می‌روند؛ اما شما می‌توانید گام‌هایی برای کاهش درد و کم‌رنگ شدن اثر آن بردارید.

10 راه طبیعی برای درمان کبودی

این درمان‌ها می‌توانند در منزل انجام شوند:

1- درمان با یخ

بلافاصله بعد از مصدومیت باید روی ناحیهٔ صدمه دیده یخ بگذارید تا جریان خون در آن ناحیه کند شود. سرد کردن رگ‌های خونی باعث می‌تواند حجم خونی که وارد بافت اطراف می‌شود را کاهش دهد. این کار می‌تواند کبودی را کم‌رنگ کند و درد ناشی از آن را کمتر کند.

می‌توانید از بسته‌های یخ چند بار مصرف، کیسهٔ یخ که در حوله پیچیده شده است، استفاده نمایید. یخ را 10 دقیق روی کبودی بگذارید و 20 دقیقه برای استفاده مجدد از آن صبر کنید.

2- گرما

می‌توانید از گرما برای افزایش سرعت گردش خون استفاده کنید. این کار باعث می‌شود تا خون‌گیر افتاده در ناحیهٔ صدمه دیده جابه‌جا شود. همچنین استفاده از گرما می‌تواند باعث شل شدن ماهیچه‌های ضربه دیده شود و درد را کاهش دهد. می‌توانید از یک پد گرم یا یک بطری آب گرم استفاده کنید. حمام با آب گرم هم می‌تواند راهی دیگر باشد.

3- کمپرس کردن

ناحیهٔ کبود شده را به وسیلهٔ یک بانداژ ارتجاعی ببندید. این کار باعث فشار آوردن به بافت اطراف می‌شود و جلوی نشت رگ‌های خونی را می‌گیرد. کمپرس کردن می‌تواند شدت کبودی را کاهش داده و درد آن را کم کند.

4- بالا نگه داشتن

ناحیهٔ کبود شده را بالا نگه دارید طوری که بالاتر از قلب قرار بگیرد. این کار باعث تسکین درد و خشک شدن ناحیه کبود شده می‌شود. بالا بردن می‌تواند فشار روی ناحیهٔ کبودی را کاهش دهد و این فرصت خوبی برای استراحت شماست.

5- گل همیشه بهار کوهی (آرنیکا)

آرنیکا یا همان گل همیشه بهار کوهی یک گیاه دارویی است که گفته می‌شود در کاهش تورم و درد بسیار مؤثر است که این ویژگی آرنیکا را تبدیل به درمانی ایده‌آل برای رفع درد کبودی می‌کند. یک تحقیق علمی در سال 2010 ثابت کرد که آرنیکا تأثیر بالایی برای رفع کبودی‌های ناشی از جراحی با لیزر داشته است. شما می‌توانید از پماد آرنیکا استفاده کنید. همچنین می‌توانید گیاه آرنیکا را بخورید.

6- پماد ویتامین کا

ویتامین کا یک ماده مغذی ضروری برای انعقاد خون است. در تحقیقاتی در سال 2002 ثابت شده است که پماد ویتامین کا در درمان کبودی‌های ناشی از جراحی با لیزر مؤثر بوده است. برای استفاده از این روش درمانی کافی است تا پماد ویتامین کا را دو بار در روز روی ناحیه کبود شده بمالید.

7- آلوئه‌ورا

ثابت شده است که آلوئه‌ورا درد و تورم را تسکین می‌دهد. شما نیز می‌توانید از این روش استفاده کنید. فقط مطمئن باشید که از ژل آلوئه‌ورا اصل استفاده می‌کنید. برچسب روی ژل را چک کنید تا مطمئن شوید که افزودنی ندارد.

8- ویتامین سی

ویتامین سی خاصیت ضد تورمی دارد و همچنین برای درمان زخم استفاده می‌شود. شما می‌توانید ژل، پماد یا سرم ویتامین سی را پیدا کنید. همچنین می‌توانید با خوردن میوه‌ها و سبزیجات تازه، مقدار زیادی ویتامین سی دریافت کنید.

9- آناناس

بروملین نوعی آنزیمی ترکیبی است که در آناناس وجود دارد. بروملین می‌تواند شدت کبودی و تورم آن را کاهش دهد. شما می‌توانید برای دریافت بروملین، آناناس بخورید یا از پماد آن استفاده کنید.

10- گیاه هماور (کامفری)

کامفری یا همان گیاه هماور معمولاً برای درمان عارضه‌های پوستی یا تورم استفاده می‌شود. ثابت شده است که پماد کامفری قدرت درمانی بالای برای رفع کبودی دارند.

شما می‌توانید پماد کامفری را چند بار در طی روز استفاده کنید. همچنین می‌توانید محل کبودی را با برگ‌های خشک‌شدهٔ کامفری کمپرس کنید. برگ‌های کامفری را برای ده دقیقه در آب جوش بگذارید. سپس آب آن را تخلیه کنید و برگ‌ها را در یک حوله خشک بپیچید و روی ناحیهٔ کبود شده بگذارید.

حرف آخر

درمان کبودی معمولاً چند هفته طول می‌کشد. از بدنتان مراقبت کنید تا بتوانید درمانی صددرصدی داشته باشید. استفاده از برخی از درمان‌های خانگی که در این مقاله اشاره شد، می‌تواند مؤثر واقع شود. حواستان به پیشرفت درمانتان باشد. به‌خاطر داشته باشید که در مواردی، کبودی می‌تواند ناشی از آسیب شدید یا شکستگی باشد. در صورت مشاهدهٔ موارد زیر با پزشکتان تماس بگیرید:

  • مصدومیت کوچک باشد؛ اما هنوز بعد گذشت سه روز احساس درد می‌کنید.
  • برجستگی روی کبودی به وجود آمده باشد.
  • کبودی‌تان بی‌دلیل است.
  • خون در ادرار یا مدفوعتان مشاهده کردید.

این‌ها علائم مصدومیت‌های شدید است.

دیدگاه خود را بنویسید