گرفتگی کمر

گرفتگی کمر: علت و درمان

گرفتگی کمر به صورت یک واکنش انقباضی درد عضلات پشت به خصوص در ناحیه کمر، اتفاق می افتد. گرفتگی ، اسپاسم عضلانی و درد شدید کمر ممکن است در اثر تحریک یا آسیب به اعصاب، رباط ها و یا ماهیچه ها ایجاد شود. افرادی که از گرفتگی عضلات کمر رنج می برند، احساس درد شدید و سفت شدن ماهیچه همراه با سفتی و یا بر آمدگی قابل لمس را دارند. در اکثر موارد، این واکنش های انقباضی عضلات و خشکی کمر ، درست پس از ایجاد جراحت به وجود می آیند ولی در بعضی موارد ممکن است ظاهر شدن آن ها چند ساعت تا چند روز طول بکشد.

گرفتگی عضلات کمر یکی از دردناک‌ترین و سخت‌ترین عارضه‌هاست. دردی که می‌تواند فرد را شدیداً دچار ناراحتی و ازکارافتادگی کند. عوامل زیادی در این گرفتی دخالت دارند، ازجمله وضعیت سلامت عمومی فرد، انعطاف‌پذیری کمر، قدرت عضلات کمر، مشکلات مربوط به دیسک‌ها و غیره.

در بیشتر موارد، گرفتگی عضلات کمر به دلیل کشیدگی عضلات ، تورم، حساسیت به لمس و یا التهاب ماهیچه به وجود می آید. هر نیرویی که به حد کافی قدرتمند و آسیب‌پذیر باشد، می تواند تاندون ها و یا ماهیچه های کمر را پاره کند. این عارضه در بعضی ورزش های خاص که با کشیدن، هل دادن و چرخیدن سریع سر و کار دارند مانند گلف، بیس بال، بسکتبال، فوتبال و وزنه برداری بیشتر دیده می‌شود.

راه ها و روش های درمان گرفتگی کمر

روش‌های اصلی درمان گرفتگی کمر 

توقف فعالیت ها: حتی اگر گرفتگی کمر شدید نیست، مهم است که بلافاصله فعالیت هایی که باعث ایجاد این گرفتگی شده متوقف شوند. در این حالت ناحیه مورد نظر را برای کاهش گرفتگی باید ماساژ  داد.

 

استراحت: استراحت یک عامل کلیدی و مهم برای بهبود سریع تر آسیب های وارد شده به عضلات کمر است. اگر آسیب دیدگی عضلات باعث گرفتگی شده باشد، استراحت به‌مدت ۲ الی ۳روز برای بیمار لازم است. در زمان استراحت، از انجام بعضی فعالیت های خاص مانند راه رفتن آرام و ملایم مطمئن شوید. در صورتی که این کار را انجام ندهید، عضلات شما ممکن است سفت یا خشک شوند. به هر حال در هنگام حرکت، لازم است از خم شدن یا چرخش کمر جلوگیری کنید، زیرا انجام این کار می تواند باعث افزایش گرفتگی عضلات کمر شود.

کمپرس سرد: زمانی که شما با یک آسیب دیدگی مواجه می شوید، ممکن است جریان خون یا ورم ایجاد شده باعث ایجاد درد در ناحیه مورد نظر شود که در این صورت می توان با استفاده از کمپرس آب سرد این علائم را در اولین مرحله ایجاد گرفتگی کاهش داد. به هر حال در دفعات بعدی وارد شدن آسیب، لازم است ابتدا از کمپرس آب گرم استفاده شود سپس از کمپرس آب سرد. در این زمان لازم است یخ به مدت ۱۵ دقیقه در هر دو ساعت در طول اولین روز وارد شدن آسیب بر روی محل قرار گیرد.

کمپرس آب گرم: انواع گرماها می توانند باعث کاهش درد شوند، اما دستیابی به بهترین نتایج با استفاده از رطوبت گرم نتیجه‌بخش خواهدبود. گرما می تواند باعث آزاد شدن گرفتگی عضلات شود . همچنین می توانید از یک کیسه آب گرم یا یک حوله خیس در آب گرم برای این کار استفاده کنید.

بالا بردن پاها: اکثر افرادی که به گرفتگی عضلات کمر دچار می شوند، به سختی می توانند از این مشکل رها شوند. به هر حال قرار گرفتن در بعضی موقعیت ها می تواند راحتی بیشتری را در مقایسه با سایر حالت ها برای شما ایجاد کند که همه این وضعیت ها شامل بالا بردن پاها است. برای مثال از این وضعیت ها می توان از موارد زیر نام برد:

بالاتر قرار دادن زانوها از سطح لگن : قرار دادن کف پا بر روی یک چهار پایه در هنگام نشستن و قرار دادن پاها بر روی بالش های اضافی برای بالا بردن آنها

تمرین های حرکتی ملایم: هنگام شروع گرفتگی کمر نباید حرکات ورزشی انجام داد، اما زمانی که این گرفتگی کاهش پیدا کرد، می توان از ورزش‌های مربوط به کمر درد و تمرین های حرکتی برای بهبود سریع تر استفاده کرد.

اگر ناراحتی یا گرفتگی در ناحیه کمر ایجاد شد، باید در حالتی که پشت خود را صاف نگه داشته، قدم زده و زانوها را بیشتر از حالت عادی خود بالا آورده شود.

به پشت روی زمین دراز کشیده و زانوهای خود را خم کنید و کف پاها را روی زمین قرار دهید. در ادامه، به دقت یکی از زانوها را به سمت سینه حرکت داده و این وضعیت را برای ۱۰ ثانیه حفظ کنید. سپس این حرکت را با پای مقابل انجام دهید. لازم است این حرکت برای ۵ تا ۱۰ بار برای دو یا سه مرتبه در روز تکرار شود. این تمرین حرکتی می تواند باعث افزایش درد در برخی افراد شود. بنابراین زمانی که با انجام این حرکت درد شما افزایش پیدا کرد، بلافاصله از انجام آن خودداری کنید.

مصرف داروهای مسکن: در صورتی که استفاده از سایر روش ها در بهبود بیماری موثر نبود، می توان از داروهای ضد التهاب غیر استروئید موجود که در داروخانه ها موجود است برای بهبود شرایط استفاده کرد. علاوه بر این، از داروهای ریلکس کننده عضلات می‌توان استفاده نمود، اما نباید بعد از مصرف این داروها رانندگی کرد.

فیزیوتراپی و درمان دستی: بیمار می تواند از روش های فیزیوتراپی یا درمان دستی برای درمان خود استفاده کند. در این روش ها از تکنیک های ریلکس کردن عضلات، روش مافوق صوت و گرما درمانی برای کاهش گرفتگی ایجاد شده استفاده می شود. برای افزایش انعطاف پذیری و تقویت عضلات ممکن است تمرین های حرکتی بی خطر برای بیمار تجویز شود.

تزریق: تزریق کورتیکو استروئید می تواند کاهش علائم مشکل برای چند ماه را به همراه داشته باشد و از این روش زمانی استفاده می شود که گرفتگی عضلات باعث ایجاد درد در ناحیه پاها شود.

برای جلوگیری از تشدید گرفتگی باید مراقبت بسیار صورت گیرد گرچه این روش ها برای تسکین درد طراحی شده، اما در برخی موارد، گرفتگی شدید عضله کمر تنها مشکل اصلی نبوده و بیمار باید تحت درمان‌های جدی‌تری قرار گیرد.