آرتروز زانو

آرتروز زانو (knee arthritis)

هنگامی که سن بالا می‌رود، به علت افزایش فشارهای وارده بر مفصل و نیز از دست رفتن مقادیر زیادی از مواد معدنی و کلسیم در بدن، مفاصل به سوی تخریب شدن پیش می‌روند. این تخریب شدن عبارت‌است از کم شدن فاصله ی مفصلی و ساییده شدن سطوح مفصل به هم دیگر. بعد از اینکه این تغییرات در مفاصل به وجود آمد، علایم آرتروز در مفصل بروز می‌کند که تحت بیشترین فشار است. به طور مثال اکثر افراد در جامعه، به آرتروز زانو دچار می‌شوند. با درمان نکردن زانو، علایم به سمت مفاصل بالاتر مثل کمر پیش رفته و باعث ایجاد درد و تغییر شکل نیز در آن ناحیه می‌شود.

آرتروز زانو رایج ترین نوع آرتروز به شمار می‌رود و در حقیقت تخریب و فرسایش مزمن غضروف مفصلی اطراف زانو است. این بیماری یکی از شایع‌ترین علل بروز دردهای مفصل زانو است. انواع آرتروز زانو شامل آرتروز در اثر فشار زیاد و تخریب غضروف مفصلی با افزایش سن، آرتروز پس از صدمات و ضربات مستقیم به زانو و آرتروز متعاقب آرتریت روماتوئید است.

در مراحل اولیه بیماری، فعالیت‌های شدید مثل پریدن و یا فعالیت‌های ورزشی شدید برای بیمار دردناک است و درمان‌هایی همانند کاهش وزن، تقویت عضلات، کاهش فعالیت و استراحت می‌توانند موجب بهبودی بیمار شوند.

با پیشرفت بیماری، درد در حین بالا و پایین رفتن از پله و سایر فعالیت‌های روزمره رخ دهد. در این مرحله درمان‌هایی همانند داروهای ضد درد و التهاب، فیزیوتراپی و تزریق داروهای ضد التهاب در مفصل می تواند به بیمار کمک کند. در صورتی که آرتروز زانو پیشرفت زیادی داشته باشد، تنها راه درمان جراحی تعویض مفصل زانو است.

درمان آرتروز زانو

درمان آرتروز زانو با طب فیزیکی و توانبخشی در مجموعه دکتر نوید حسین زاده واقع در شهر زیبای رشت با اهداف خاصی همانند کسب دامنه حرکتی کامل زانو، به دست آوردن قدرت و انعطاف پذیری عضلات اطراف مفصل، افزایش ثبات مفصل زانو انجام می‌شود.

درمان‌های طب فیزیکی و توانبخشی برای آرتروز زانو شامل استفاده از دستگاه‌های تحریک الکتریکی به منظور کاهش درد و التهاب و بهبود قدرت عضلات، استفاده از اولتراسوند به منظور افزایش انعطاف پذیری بافت‌ها ، استفاده از لیزرهای پرتوان و کم توان به منظور ترمیم بافت و کاهش درد و التهاب ، مگنت درمانی به منظور ترمیم بافت، استفاده از دستگاه CPM به منظور بهبود دامنه حرکتی، استفاده از تکنیک‌های درمان دستی به منظور بهبود انعطاف پذیری بافت و بهبود حرکت در مفصل زانو، تمرین درمانی هدفمند به منظور تقویت عضلات ضعیف و کشش عضلات کوتاه و ایجاد قدرت، حرکت و ثبات در مفصل زانو است.

آرتروز زانو

درمان آرتروز زانو با تزریق مفصل

تزریقات داخل مفصلی زانو یکی از روش‌های رایج کنترل درد و بهبود عملکرد در مبتلایان به آرتروز زانو به شمار می رود. این درمان‌ها معمولا به‌عنوان خط اول درمان محسوب نمی‌شوند اما در بیمارانی که علائم بیماری در آن‌ها با روش‌های فیزیکی، تمرین درمانی و داروهای ضد درد و التهاب خوراکی و موضعی بهبود نیافته، می‌توانند مفید و موثر باشند. این داروهای تزریقی با کاهش التهاب در مفصل، علایم بیماری آرتروز را تسکین می‌دهند.

 

درمان درد زانو با لیزر

بسیاری از بیماران تزریقات متعدد کورتیکواستیروئید برای درمان درد زانو داشته اند. بسیاری از بیماران آرتروزی و درد زانو، سابقه مصرف طولانی مدت مسکن ها را دارند. برخی نیز درمان‌های طب فیزیکی و فیزیوتراپی دریافت کرده اند. همین‌طور بیمارانی دیده می‌شوند که تنها راه درمان بیماری خود را تعویض مفصل زانو می‌دانند.

درمان با لیزر باید بطور منظم و به شکل 1 الی 2 بار درروز و یا طبق نظر پزشک صورت پذیرد. لیزر درمانی بر روی ضایعاتی که نیاز به جراحی دارند نیز اثر مثبت می‌گذارد و درصد پاسخ دهی عمل جراحی را بالا می‌رد. لیزر درمانی هم به صورت درمان منفرد و هم به شکل درمان تکمیلی همراه با سایر روش‌های درمانی قابل استفاده است . لیزر درمانی را می‌توان در کمر درد،‌ درد گردن، بیرون زدگی دیسک فقرات، دردهای عضلانی، ‌آرتروز، کشیدگی تاندون ها، سندرم تونل کارپ ، پیچ خوردگی مفاصل ،آسیب های ورزشی و ....‌ بکار برد.

برای درمان کامل و پیشگیری از پیشرفت این بیماری بهتر است وزن خود را کاهش دهید و عضلات اطراف مفصل خود را با تمرینات درست تقویت کنید تا فشار اضافی از روی زانو های شما برداشته شود.

 

درصد زیادی از بیماران درمان شده با لیزر برای درد آرتروز زانو بهبودی قابل توجهی پیدا می‌کنند. بیشترین درصد بهبودی پس از یک ماه درمان مشاهده می شود. برخی بیماران نیاز به یک جلسه لیزردرمانی در هفته و به‌مدت چندین هفته دارند. بیمار بهتر است بمدت 4 تا 5 هفته فعالیت خود را محدود کرده و دستورات متخصص طب فیزیکی را رعایت کند. اکثریت بیماران آرتروز زانو از درمان با لیزر راضی هستند.