زانو درد

زانو درد

زانو درد متناسب با سن افراد علل مختلفی دارد. به طور کلی زانو دردها به دو دسته تقسیم می شوند:

  1. در بعضی از افراد زانو درد علت اولیه دارد، مانند افرادی که دچار التهاب مفصل زانو شده اند و غضروف مفصل زانوی آنها تخریب شده و از بین رفته است.
  2. دسته‌ای دیگر کسانی هستند که علل ثانویه دارند، مثلا فردی که دچار شکستگی زانو شده است.

زانو درد معمولا یا به دلیل درد در استخوان‌های تشکیل دهنده زانو یا غضروف‌های بین زانو از جمله منیسک‌ ها یا درد لیگمان‌ ها می‌باشد. زانو درد لزوما مختص به سن بالا نیست و در بسیاری از موارد ممکن است خانم‌های جوان  و یا یک پسر نوجوان را نیز درگیر کند.

یکی از علت های اصلی و مهم در بیماری‌های زانو و زانودرد چاقی می‌باشد و بسیاری از این بیماری‌ها و خصوصاً آرتروز زانو است که با کاهش وزن حتی در حد 5 کیلوگرم می‌توان بسیاری از علائم زانو درد را کاهش داد و از بروز زانودرد جلوگیری کرد.

اغلب افراد در دوره‌ای از زندگی خود دچار مشکل زانو درد می‌شوند. ورزش، تمرین کردن و دیگر فعالیت‌ها می‌توانند باعث کشیدگی عضلات، التهاب تاندون‌ها و یا آسیب‌های جدی‌تر به رباط‌ها و غضروف‌ها شود.

برای برخی از افراد درد زانو ممکن است به‌قدری شدید باشد که باعث اختلال در فعالیت روزانه آن ها شود. برخی دیگر نیز به علت ابتلا به زانودرد مزمن نمی توانند آنطور که می‌خواهند پرتحرک و فعال باشند. در هر دو مورد ممکن است، مشکل یا بیماری در زانوی شما وجود داشته باشد که در واقع نباید نسبت به آن بی‌توجه بود.

کشیدگی و پارگی رباط‌های زانو، یکی از آسیب‌های ورزشی بسیار شایع و خطرناک می‌باشد و ممکن است برای هر یک از رباط‌های متقاطع قدامی، رباط‌های متقاطع خلفی یا رباط جانبی میانی اتفاق بیافتد. هر یک از این آسیب‌ها می‌تواند منجر به زانو درد شدید شود و در صورت وخیم بودن آسیب‌دیدگی، برای درمان درد مفصل زانو نیاز به جراحی خواهد داشت.

علائم و مشکلات زانو

شنیدن صدایی از درون زانو در هنگام بروز آسیب‌دیدگی

احساس زانودرد هنگام راه رفتن

احساس زانودرد بین دو استخوان، هنگام وارد شدن فشار بیشتر به زانو این درد بیشتر می‌شود.

قفل شدن زانو

احساس گیر کردن چیزی در زانو

احساس درد و مشکل هنگام بلند شدن روی زانو یا نشستن

تورم مفصل زانو

از دیگر مشکلاتی که باعث درد زانو می‌شود، نیمه دررفتگی یا کجی کشکک زانو می‌باشد. در این حالت به جای این که کشکک زانو در جای خود در زیر استخوان ران پا قرار داشته باشد، به سمت طرفین و خارج زانو کج می‌شود.  در اکثر موارد این حالت زمانی ایجاد می‌شود که شخص به طور کامل وزن خود را روی زانو می‌اندازد و در این هنگام کشکک بلافاصله منحرف می‌شود.

چطور درد زانو را تسکین دهیم؟

‎وقتی درد زانو به صورت مزمن در می آید زانو ورم می کند. صدمات زانو در ابتدا باعث ورم زانو می شود که صدمات بیشتر را به‌دنبال خواهد داشت و این روند همچنان ادامه پیدا می کند تا به صورت مزمن احساس می‌شود.

‎با محافظت های پزشکی و مراقبت می توان از این چرخه جلوگیری کرد و صدمات آتی بافت های زانو را به حداقل رساند.

مهمترین علل زانو درد در جوانی

1. آسیب و ضربه‌ها:

ممکن است این آسیب یا ضربه بطور ناگهانی مثلاً در حین ورزش یا پیچ خوردن پا یا زمین خوردن ایجاد شده باشد و یا به مرور زمان و به علت استفاده از کفشهای نامناسب، راه رفتن نادرست و …. ایجاد شده باشد. این آسیب ها معمولاً باعث درگیری اجزا مفصلی مثل تاندون ها میشوند و از علل مهم زانو درد در جوانی هستند.

۲.  ناهنجاری های مادرزادی:

شایع ترین آن ها پاهای پرانتزی و  ضربدری هستند.

3. بیماری های التهابی مفاصل:

اگر در جوانی دچار زانودرد شده‌اید و علاوه بر زانو درگیر دردهای سایر مفاصل بدن هستید یا خشکی صبحگاهی دارید باید از نظر بیماری های التهابی سیستمیک مانند آرتریت روماتویید بررسی و معاینه شوید.

۴.  فیبرومیالژیا:

فیبرومیالژیا یک بیماری  ناشناخته است که میتواند باعث دردهای عضلانی اسکلتی در نقاط مختلف بدن از جمله اطراف زانو ها شود.معمولاً در این بیماری درد در سایر نقاط بدن هم وجود دارد.

5. آرتروز زانو:

متاسفانه امروزه شاهد بروز آرتروز و ساییدگی مفصل در سنین جوان تر هستیم که این مشکل به علت افزایش اضافه وزن، کم تحرکی و ضعف عضلات اطراف مفصل را بدنبال دارد.