درد لگن در دوران بارداری

درد لگن در دوران بارداری

 

نوزاد در رحم مادر همواره در حال رشد است و با بزرگتر شدن جنین فشار بر روی مادر نیز بیشتر می‌شود. یکی از دردهای شایع در دوران بارداری درد لگن است. این فشار ممکن است به استخوان‌های لگنی وارد و یا در قسمت پایین لگن ایجاد شود. درد لگن در دوران بارداری برای نوزادان مشکلی ایجاد نمی‌کند اما برای مادر بسیار دردناک است و اغلب در اواخر دوران بارداری یعنی سه ماهه سوم بیشتر احساس می‌شود.

بدن مادر در دوران بارداری هورمون‌هایی را رهاسازی می‌کند که به بافت همبند خون اجازه نرم شدن می‌دهند و در ادامه شل شدن بافت همبند، مفاصلی که در بین استخوان‌های اطراف لگن وجود دارند شل شده و باعث آسیب‌پذیری لگن در مقابل درد خواهند شد. شل شدن مفاصل انعطاف‌پذیری استخوان‌های لگن را افزایش داده و باعث می‌شود هنگام زایمان، نوزاد به راحتی در بدن مادر جابجا شود و در وضعیت قرارگیری بدن مادر تغییراتی ایجاد کند.
از دیگر دلایل درد لگن در دوران بارداری، فشار بر روی اعصاب سیاتیک است. زمانی که رحم بزرگتر می‌شود فشار بیشتری به اعصاب سیاتیک وارد شده که باعث درد در ناحیه ران، لگن و کفل‌ها می‌شود. هرچه به زمان زایمان نزدیک‌تر می‌شویم فشار از روی این عصاب برداشته شده در نتیجه درد کاهش می‌یابد.

درمان درد لگن

استفاده از کمربندهای مخصوص در دوران بارداری، استراحت کافی و گرما تا حدودی به التیام درد کمک خواهند کرد. روش دیگر تسکین درد درمان دستی است که باعث می‌شود ستون فقرات، لگن و باسن در طول بارداری به درستی حرکت کنند. در صورتی که درد خیلی شدید باشد متخصصین طب فیزیکی و توانبخشی از روش‌های فیزیوتراپی برای درمان درد لگن در دوران بارداری و دیسک کمر بهره می‌گیرد. همچنین با استفاده از روش‌های طب فیزیکی و توانبخشی وضعیت قرارگیری لگن بهبود یافته و به تعادل بدن مادر کمک می‌کند.

دیدگاه خود را بنویسید